Korozja jest jednym z głównych czynników obniżających jakość blacharki samochodu. To ona powoduje, że auto staje się mniej bezpieczne, częściej wymaga napraw i szybciej ulega wyeksploatowaniu. Należy go więc przed nią chronić. Jak zapobiec powstawaniu rdzy i dlaczego jest to tak istotne?
Czym jest rdza i skąd się bierze?
Rdza to produkt uboczny utleniania się żelaza lub stali pod wpływem wilgoci. Składa się w dużej mierze z wodorotlenków i tlenków żelaza. Powstaje wskutek niszczenia powierzchni przez korozję (to szereg reakcji chemicznych lub procesów elektrochemicznych), która doprowadza do zmian w strukturze materiału – osłabia go, w efekcie czego metal się rozpada. Niestety sól przyspiesza cały proces, dlatego tak ważne jest zabezpieczanie podwozia przed nastaniem zimy.
Wpływ rdzy na bezpieczeństwo użytkowników samochodu
Korozja nie jest defektem kosmetycznym, ale poważnym problemem, z którym należy jak najszybciej się uporać. Osłabia karoserię, która staje się krucha i wiotka, a przez to pogarszają się właściwości jezdne samochodu. Trudniej nad nim zapanować, zwłaszcza gdy rdza na dobre rozgości się w przewodach hamulcowych lub na mocowaniach zawieszenia. Wtedy prowadzenie auta staje się znacznie utrudnione – przy trudnych warunkach pogodowych może słabo reagować na wykonywane manewry, co stwarza realne niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia pasażerów.
To jednak nie wszystko! Podwozie stanowi jeden z kluczowych elementów całej konstrukcji pojazdu, dzięki któremu utrzymuje ono należytą sztywność. Niestety mocno zaatakowane korozją traci na wytrzymałości, staje się bardziej podatne na uszkodzenia mechaniczne. Przy zderzeniu może pęknąć lub ulec zmiażdżeniu a wraz z nim część bryły auta. To z kolei stwarza realne zagrożenie dla osób przebywających w środku – mogą doznać ciężkich obrażeń ciała lub zginąć. Dlatego, żeby ograniczyć ryzyko zaistnienia takiej sytuacji, należy przeciwdziałać jej rozwojowi.
Zapobieganie korozji – sprawdzone metody
Usuwanie rdzy jest czasochłonne i trudne, zatem lepiej jej zapobiegać przez następujące działania prewencyjne:
- kontrolne wizyty w warsztacie w celu oceny stanu technicznego pojazdu i lokalizacji elementów wymagających naprawy
- szybkie remonty – nie warto czekać z usunięciem usterki czy ogniska korozji, bo zwłoka pogorszy sytuację i zwiększy koszty napraw
- regularne wizyty na myjni bezdotykowej w celu usunięcia zalegającej na powierzchni karoserii soli (w szczególności zbiera się w nadkolach, na progach i podłużnicach)
- zabezpieczenie antykorozyjne – konserwacja podwozia zapobiega rozwojowi rdzy. Środki stosowane do jego wykonania tworzą na powierzchni metalu elastyczną, trwałą powłokę, która nie przepuszcza wilgoci, jest odporna na działanie soli drogowej, pękanie, ścieranie, odpryski i uszkodzenia mechaniczne.
Jeżeli jednak rdza się już pojawi, trzeba jak najszybciej się jej pozbyć, a można to zrobić przez:
- zastosowanie środków chemicznych, takich jak Rust Eater lub Action 4
- starcie nalotu szlifierką, tarczą lub drucianą szczotką
- piaskowanie
- wymianę elementu np. progi, błotniki
- wspawanie reperaturki (dotyczy mniejszych fragmentów powierzchni)
- wykonanie zaprawki, czyli nałożenie środka antykorozyjnego (np. Zinc Spray – podkład z cynkiem), podkładu i lakieru, zakończone polerowaniem.
Cortanin i jedziemy :DDD