Dlaczego zabezpieczenie lakieru samochodowego jest ważne?

0
68
Dlaczego zabezpieczenie lakieru samochodowego jest ważne?
Dlaczego zabezpieczenie lakieru samochodowego jest ważne?
Dlaczego zabezpieczenie lakieru samochodowego jest ważne?
Dlaczego zabezpieczenie lakieru samochodowego jest ważne?

Wyjeżdżając samochodem z salonu chcesz, żeby Twoje auto jak najdłużej wyglądało jak nowe. Prezencja samochodu to powód do dumy, a w późniejszym czasie czynnik decydujący o szybkiej sprzedaży. Niestety współczesne lakiery samochodowe nie są już tak trwałe jak powłoki lakiernicze na starszych modelach. Wynika to z restrykcyjnych norm ochrony środowiska, które narzuciły producentom zmianę technologii i stosowanie lakierów wodnych. Lakiery te cechują się niską odpornością na uszkodzenia mechaniczne i szkodliwe oddziaływanie czynników atmosferycznych. Zabezpieczenie lakieru samochodowego pozwala zwiększyć trwałość powłoki lakierniczej, tym samym spowalniając proces jej starzenia się. Jak skutecznie zabezpieczyć lakier na nowym samochodzie?

Zabezpieczenie lakieru na nowym samochodzie

Sposobów na zabezpieczenie lakieru samochodowego jest kilka. Różnią się one pod względem trwałości oraz zakresu ochrony. Podstawowym produktem zabezpieczającym lakier są woski. Woski są stosunkowo łatwe w aplikacji, ale również nietrwałe. Z tego powodu coraz większa liczba kierowców sięga po systemy, które trwałość szacuje się w latach, a nie w miesiącach. Należą do nich:

  • powłoki ceramiczne,
  • folie ochronne.

Wybór zabezpieczenia zależy w tym przypadku od pożądanego zakresu ochrony lakieru oraz budżetu. Założenie powłoki ceramicznej jest tańsze niż oklejenie nadwozia folią. Jednak to folia zapewnia maksymalną dostępną na rynku ochronę.

Powłoki ceramiczne

Powłoka ceramiczna to specjalny preparat, który powstaje przy wykorzystaniu nanotechnologii. Preparat wiąże się z lakierem samochodowym tworząc dodatkową warstwę zabezpieczającą o grubości do kliku mikronów. Ceramika pomaga chronić lakier na kilka sposobów. Jej największym atutem są właściwości hydrofobowe, dzięki którym woda nie osiada na karoserii i nie pozostawia na niej nieestetycznych osadów. Hydrofobowość obniża podatność karoserii na zanieczyszczenia. Brud nie przywiera do nadwozia, co przekłada się na łatwość czyszczenia. Lakier zabezpieczony ceramiką cechuje się lepszymi właściwościami antykorozyjnymi. Jest odporny na chemię, ptasie odchody, sól drogową i degradujące oddziaływanie promieniowania słonecznego.

Folie ochronne

Folie PPF łączą w sobie walory ochronne oferowane przez powłoki ceramiczne, jednocześnie zapewniając podwyższoną ochroną lakieru na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne. Dzięki zdolnością do samoregeneracji folie przez cały czas użytkowania zachowują gładką powierzchnię, co w sposób bezpośredni wpływa na prezencję pojazdu.