23.5 C
Polska
środa, 29 maja, 2024

Samochody wodorowe – czemu są uznawane za najbardziej ekologiczne

Samochód, który filtruje i oczyszcza powietrze, zamiast je zanieczyszczać? Jeszcze dekadę temu wydawało się to mało prawdopodobne, przecież wszechobecny smog każdego dnia niszczy nasze zdrowie. Jednak teraz nadszedł czas na jedną z największych rewolucji w branży motoryzacyjnej. A są nią samochody wodorowe, zdecydowanie najbardziej ekologiczne auta na świecie.

Działanie samochodów wodorowych – na czym polega

Jak wykorzystać wodór w branży motoryzacyjnej? Już w 1998 roku spróbowała tego marka Hyundai, aby w 2013 roku wprowadzić na rynek pierwszy masowo produkowany pojazd z wodorowymi ogniwami paliwowymi. Wodór napędzający samochody odniósł sukces! Opcje użycia wodoru w tej dziedzinie są dwie. Może zostać wykorzystany do spalania w komorze, czyli jako paliwo w silniku tradycyjnym lub posłużyć w ogniwach paliwowych. Druga możliwość wydaje się dużo ciekawsza, ponieważ wytworzona w ten sposób energia, może napędzić silnik elektryczny! Wszystko zaczyna się, gdy wodór jest rozkładany na protony i elektrony, te drugie dostarczają prąd, który zasila silnik elektryczny. W tym samym czasie protony reagują z tlenem, tworząc parę wodną – jedyny produkt spalania wodoru, który ulatnia się z samochodu przez rury wydechowe. I chociaż opisane rozwiązanie wydaje się proste, to w rzeczywistości jest dużo bardziej skomplikowane. Na użycie wodoru w ekologicznych samochodach pozwala nowoczesna technologia, która jest stale ulepszana, aby zwiększyć osiągi aut.

Samochody wodorowe – czemu są uznawane za najbardziej ekologiczne
Samochody wodorowe – czemu są uznawane za najbardziej ekologiczne

Jakie są zalety samochodów wodorowych?

Wodór jest wszechobecny na Ziemi oraz w kosmosie – to właśnie on tworzy gwiazdy. Dodatkowo jego źródła są nieskończone w przeciwieństwie do ropy naftowej. W przeszłości transportu wykorzystywano go już do napełniania parowców, teraz nadszedł czas na ekologiczne samochody. Dlaczego auta wodorowe mają miano przyjaznych środowisku? Przede wszystkim nie zanieczyszczają powietrza, ponieważ produktem spalania wodoru jest para wodna. A nie jest to ich jedyna zaleta. Najnowocześniejsze modele w czasie jazdy filtrują i oczyszczają powietrze, obniżając jego zanieczyszczenie drobnymi pyłami. Zbiorniki magazynujące sprężony wodór są również niezwykle lekkie. Ich wykonanie gwarantuje odporność na różnorakie uszkodzenia mechaniczne. Samochody wodorowe z pewnością przyczynią się do ratowania naszej planety i zapewne za niedługo całkowicie zastąpią silniki spalinowe. Dzięki nowoczesnym technologiom, ceny tych ekologicznych pojazdów wkrótce spadną. A najbezpieczniejsze dla środowiska auta, staną się dostępne na każdą kieszeń.

Nexo – samochód wodorowy od Hyundaia

Najnowszy Hyundai NEXO to SUV, który zmienił oblicze motoryzacji. Marka od wielu lat jest pionierem tej technologii, a dowodzi tego nowy model, który jest wręcz bezkonkurencyjny na rynku wodorowych samochodów. Auto jest zbudowane z aż trzech zbiorników wodorowych, zespołu ogniw paliwowych, silnika elektrycznego oraz akumulatora. Oferuje maksymalną moc 120kw, prędkość do 179 kilometrów na godzinę, a także zasięg, aż do 666 kilometrów! Zachwyca szybkość ładowania, która trwa tylko 5 minut, a systemy bezpieczeństwa zadbają o wszystkich pasażerów. W tym modelu Hyundai używa swojego dopracowanego pakietu SmartSense, który wspomaga i ułatwia jazdę, a nawet zajmuje się automatycznym parkowaniem bez kierowcy wewnątrz auta! Stylistyka samochodu także jest utrzymana na najwyższym poziomie. Hyundai NEXO prezentuje się znakomicie, a jego aerodynamiczne nadwozie wspomaga, jak najniższe zużycie paliwa. Również wyjątkowo przestronne wnętrze zostało perfekcyjnie dopasowane. Wszystkie materiały w środku samochodu zostały wykonane z certyfikowanych biomateriałów, a to można nazwać kolejnym ekologicznym sukcesem Hyundaia. Dodatkowo w bagażniku jest dostępnych 461 litrów pojemności, nawigacja ma 12,3-calowy ekran, znalazło się także miejsce na bezprzewodową stację ładowania telefonu. O komfort w czasie jazdy dbają ogrzewane i wentylowane siedzenia, świetny system nagłośnienia oraz podgrzewana kierownica z dużą ilością przycisków. W ten ekologiczny samochodów naprawdę warto zainwestować.

Marzysz o samochodzie wodorowym, sprawdź ofertę Hyundaia na stronie https://nawrot.hyundai.pl/.


Mariusz Brzeziński
Mariusz Brzeziński
Prowadzenie VW to jak płynąć przez życie z elegancją i precyzją. Każdy zakręt, niczym kolejny rozdział, odkrywa przed nami nowe możliwości, a dźwięk silnika śpiewa pieśń o wolności. W tej maszynie, każda podróż staje się bardziej niż przejażdżką; to dialog z drogą, w którym każdy szczegół, od delikatnego dotyku pedału gazu, do pewności, jaką daje mocne uchwycenie kierownicy, tworzy harmonię ruchu. VW, to nie tylko samochód, to towarzysz przygód, który rozumie pasję do odkrywania... Bywam poetą, ale jestem przede wszystkim miłośnikiem szybkiej i dobrej jazdy. Nazywam się Mariusz Brzeziński, a Vwzone.pl to przestrzeń, w której dzielę się swoją pasją do aut z grupy Volkswagen. Z zawodu jestem mechanikiem, dlatego znajdziecie tu wartościowe porady dotyczące serwisu i warsztatu samochodów, ale również wszelkie nowości motoryzacyjne, porady i informacje. Dzięki forum dostępnym na naszej stronie, możecie dzielić się opinią z innymi użytkownikami i dobrze spędzać czas. Z nami będziecie na bieżąco z premierami samochodów, nowinkami motoryzacyjnymi i wszystkim, czego potrzeba do szczęścia we własnym garażu. No to jazda!

NordVPN Promocja

Najnowsze artykuły
- Reklama -
Podobne artykuły
- Reklama -
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(   

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.   

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock