Chętnych na nabycie niemieckich samochodów nie brakuje. Modele wyróżniają się trwałością, solidnym wykonaniem, niezawodnością, a także zastosowaniem zaawansowanych technologii. Przygotowaliśmy zestawienie trzech najpopularniejszych marek samochodów niemieckiej produkcji, których historię warto poznać.
Volkswagen z legendarnym Garbusem na czele
Historia marki Volkswagen rozpoczyna się w 1931 roku, kiedy Ferdinand Porsche tworzy pierwszy projekt samochodu o nazwie Type 12, modelu taniego, dostępnego dla wielu. Dziś to nazwisko kojarzone jest z jednymi z najdroższych aut na świecie. Następnie powstał Type 32, aż wreszcie marka wzbudziła zainteresowanie niemieckiego rządu z Adolfem Hitlerem u sterów. Führer złożył zamówienie na auto tanie i rodzinne, idealnie dopasowane do potrzeb swojego ludu. Właśnie w taki sposób powstał słynny Garbus, o którym opowiemy nieco później, a także sama nazwa marki, która w tłumaczeniu z języka niemieckiego oznacza: samochód dla ludu. Z tym wydarzeniem wielu utożsamia właściwe początki koncernu, datując je na rok 1938 lub 1945. Volkswagen stał się dostawcą samochodów wojskowych, w zakładach zatrudniani byli przymusowo więźniowie. Na szczęście te czasy mamy już za sobą, a niechlubna historia została odcięta grubą kreską.
Wybierając się na Mistrzostwa Europy do Niemiec (tegoroczna edycja 2024 właśnie odbywa się u naszych sąsiadów), które są jedną z tych okazji, gdzie zakłady bukmacherskie (sprawdź które na https://najlepsibukmacherzy.pl/ranking-legalnych-bukmacherow/) przeżywają oblężenie, na ulicach na pewno dostrzeżesz niejednego Garbusa, ponieważ nadal modelem tym porusza się ok. 80 tysięcy kierowców. Nie ma co się dziwić, ponieważ jest to flagowy samochód koncernu, który odniósł ogromny sukces.
Garbus został wyprodukowany w ilości 12 mln egzemplarzy. Innymi znanymi modeli, które nadal cieszą się dużą popularnością, są Transporter, Passat, Golf i Polo. Wszystkie, zgodnie z życzeniem Hitlera, spełniały oczekiwania pojazdów przystosowanych do potrzeb ludu.
Volkswagen jest aktualnie jednym z najpotężniejszych koncernów motoryzacyjnych na świecie, cieszących się tak samo dużą popularnością jak niejedna firma z branży hazardowej zajmująca się zakładami sportowymi m.in. na ME 2024 (więcej takich firm znajdziesz na ranking-bukmacherow.pl). VW produkuje auta osobowe i dostawcze, a także części i podzespoły.
BMW, czyli potentat prosto z Bawarii
Początki marki BMW nie były do końca związane z przemysłem motoryzacyjnym, a raczej lotniczym. W 1916 roku Gustav Otto i Karl Rapp rozpoczęli produkcję silników lotniczych do samolotów Messerschmitt, ale wraz z końcem I wojny światowej i traktatem zabraniającym ich produkcji, firma znalazła się w głębokim kryzysie. Pożegnał się z nią Karl Rapp. Marka rozpoczęła produkcję hamulców pneumatycznych dla kolei, a następnie dla motocykli. Dopiero pod koniec lat. 20 XIX wieku pojawił się pierwszy model samochodu z logo BMW (Dixi 3/15), a rozwinięciem tego skrótu jest Bayerische Motoren Werke GmbH, czyli bawarska fabryka silników. W logo znajduje się natomiast biało-niebieska szachownica zaczerpnięta z flagi Bawarii.
Początek II wojny światowej to powrót do produkcji silników do samolotów, a wraz z jej zakończeniem ponowne problemy. Firma przez kolejne lata mierzyła się z wieloma kryzysami, których nie była do końca w stanie zażegnać ani produkcją motocykli, ani małego auta na włoskiej licencji – BMW Isetta.
Dobre czasy dla BMW nadeszły dopiero w latach 60. XIX wieku. Od tego momentu marka zaczęła się prężnie rozwijać, a w jej ofercie znalazły się znane po dziś dzień BMW 1500, BMW serii 5, BMW serii 3, serii 6, serii 7. Od 1972 roku nazewnictwo modeli jest jednolite, a cyfry wyznaczają klasę pojazdów. W 2023 roku w Polsce BMW serii 3 sprzedało się w ilości 3705 sztuk.
Audi z pasmem światowych sukcesów od początku
Początki Audi datuje się na rok 1910. Jej założycielem jest August Horch, który, co ciekawe, współpracował z Carlem Benzem. Niestety, panowie nie mogli do końca porozumieć się na temat sposobu produkcji luksusowych aut osobowych, co zmusiło Horcha do odejścia. Tak narodziło się Audi Automobilwerke GmbH. Nazwisko założyciela w języku niemieckim oznacza „słuchaj”, dokładnie to samo co po łacinie Audi.
Mocną, światową rozpoznawalność zapewniły marce debiutanckie lata w produkcji aut sportowych. Horch nie bał się eksperymentowania z dużymi silnikami, postanowił również umieścić kierownicę po lewej stronie.
Po I wojnie światowej August Horch zrezygnował z prowadzenia Audi, a marka, żeby przetrwać, musiała połączyć się z innym koncernem. Historia współczesna firmy rozpoczyna się w 1969 roku wraz z połączeniem z NSU AG z Neckarsulm. Rozpoczęła się produkcja Audi 100 oraz Audi 80. Przełomowym momentem była produkcja napędu na cztery koła Quattro.
Aktualnie właścicielem Audi jest Volkswagen, mający aż 99,5% akcji. W 2023 roku najlepiej sprzedającym się modelem potentata w Polsce było Audi A3 w ilości 4261 egzemplarzy.
Niemieckie auta od lat cieszą się niesłabnącą popularnością, a zaprezentowane modele znajdują się w absolutnym TOP 10 wyborów kierowców na całym świecie. Pojazdy te doceniane są za wysoką jakość wykonania, niezawodność i innowacje.