Nowy Volkswagen Passat B9 – premiera w 2024

0
3396
Volkswagen Passat B9
Nowy Volkswagen Passat B9 - premiera w 2023/ foto: kolesa.ru
Volkswagen Passat B9
Nowy Volkswagen Passat B9 – premiera w 2023/ foto: kolesa.ru

Rok 2023 to rok premier wielu elektryków – ale nie tylko. Jednak miłośnicy aut spalinowych, doczekają się również interesujących premier benzyniaków. W tym roku spodziewamy się debiutu nowego Volkswagena Passata B9. To potężne i obszerne kombi, które ma być prawdopodobnie ostatnim wcieleniem passata.

Nowy Volkswagen Passat B9 – silnik jednak spalinowy, a nie elektryczny

Prace nad Volkswagenem Passatem są już na zaawansowanym etapie, a jego produkcja przeniesiona zostaje na Słowację, gdzie powstanie również nowy elektryczny model ID.4. Mimo to, Passat pozostanie autem spalinowym, a do produkcji trafi zarówno z silnikiem benzynowym TSI jak i silnikami diesla TDI. B9 będzie dostępny w wersji użytkowej, czyli kombi. Nie będzie więc już sedanem – tę rolę spełni w jakiś sposób nowy Arteon. Kolejna generacja Passata będzie przede wszystkim duża i praktyczna. 

Jak wygląda nowy Volkswagen Passat 2024?

Po długim oczekiwaniu nowy Volskwagen Passat B9 2024 pokazany bez kamuflażu. Jak prezentuje się auto i czy jest w stanie nas czymś zaskoczyć? Sprawdźmy.

Wymiary: 4917 mm długości, 1852 mm szerokości, 1482 mm wysokości, rozstaw osi 2841 mm. Pojemność bagażnika 690 litrów.

Nowoczesna konsola środkowa: Jednym z najbardziej wyraźnych elementów wnętrza nowego Passata jest ogromny ekran w stylu tabletu na konsoli środkowej. Jest bardzo podobny do tych, które można znaleźć w modelach ID od Volkswagena. Kontrolki HVAC są zintegrowane z tym samym module i prawdopodobnie wykorzystują funkcję dotykową.

Zmiana dźwigni zmiany biegów: W porównaniu z poprzednim modelem Passata, nowy model wprowadza znaczącą zmianę w lokalizacji dźwigni zmiany biegów. Zamiast tradycyjnej dźwigni umieszczonej na konsoli środkowej, nowy model wydaje się mieć dźwignię montowaną na kolumnie kierowniczej, podobną do tej stosowanej w niektórych modelach Mercedes-Benz.

Kierownica: Kierownica, choć różni się od obecnej wersji Passata w Europie, wygląda jak typowa kierownica Volkswagena, jaką można zobaczyć w obecnym Golfie czy modelach elektrycznych z serii ID. Wykorzystuje ona przyciski dotykowe do regulacji głośności, obsługi telefonu i prawdopodobnie funkcji tempomatu.

Cyfrowy zestaw wskaźników: Przed kierownicą znajduje się w pełni cyfrowy zestaw wskaźników, który zapewnia kierowcy wszystkie niezbędne informacje w jednym miejscu.

Ogólne wrażenie: Ogólnie rzecz biorąc, wnętrze nowego Passat B9 prezentuje się jako połączenie nowoczesnych technologii z funkcjonalnością. Volkswagen postawił na czysty design i bardziej cyfrowe gadżety, co jest zgodne z obecnymi trendami w branży motoryzacyjnej.

VW Passat B9 tylko Kombi – zawieszenie i nadwozie

Nowy Volkswagen Passat będzie dostępny wyłącznie jako kombi. Sedan zostanie zastąpiony przez elektryczny model Volkswagen ID.7. Nowy model będzie znacząco większy niż poprzednik. Jego długość wyniesie 4,92 metra, co oznacza wzrost o 14 cm w porównaniu z obecnym modelem. Rozstaw osi zostanie zwiększony do 2,84 metra. Passat B9 zostanie zbudowany na platformie MQB Evo. Otrzyma on unowocześnione, niezależne zawieszenie DCC Pro, napęd na przednie koła lub napęd na wszystkie koła oraz silniki benzynowe TSI i wysokoprężne TDI.

Jednym z najciekawszych dodatków będą dwie wersje hybryd plug-in o mocy 204 lub 272 KM. Będą one wyposażone w powiększone baterie (około 20 kWh), które pozwolą na przejechanie do 120 km w trybie elektrycznym.

Wnętrze również zostało znacząco zmienione. Przed kierowcą znajduje się płaski cyfrowy zestaw wskaźników z wyświetlaczem o przekątnej 10,25 cala. Dźwignia zmiany biegów DSG została przekształcona w joystick umieszczony pod kierownicą. W centralnej części deski rozdzielczej znajduje się wyświetlacz o przekątnej 12,9 lub nawet 15 cali. Ponadto wprowadzono udogodnienie w postaci zawieszenia adaptacyjnego DCC Pro, które ma poprawić prowadzenie i zwiększyć komfort jazdy. 

Zwiększony rozstaw osi obiecuje proporcjonalny wzrost przestrzeni dla nóg pasażerów siedzących z tyłu. Z kolei wzrost ogólnej długości oznacza większą pojemność bagażnika: 690 l w standardowej konfiguracji lub 1,920 l po złożeniu tylnych siedzeń.

Pełnoprawny debiut nowego Volkswagen Passat odbędzie się jesienią, a początek produkcji i sprzedaży jest zaplanowany na początek 2024 roku.

Nowy Volkswagen Passat B9 – praktyczność na pierwszym miejscu

Niemiecki producent stawia na praktyczne zastosowania i rozwiązania, dlatego B9 wyjdzie jedynie w wariancie kombi. Nowy Passat zdecydowanie większy niż jego poprzednicy, dzięki wydłużonemu rozstawowi osi. Przełoży się to na ilość miejsca w kabinie oraz zwiększeniu bagażnika. Dzięki temu, będzie doskonałym autem na długie podróże i wyjazdy rodzinne. Ponadto nowy Passat będzie nawiązywał również do Golfa Varianta, zyska podobne ukształtowanie tylnej szyby oraz wygląd świateł. W środku, kabina będzie nieco bardziej minimalistyczna, z 13-calowym ekranem systemu multimedialnego, a za kierownicą będziemy mieć cyfrowe wskaźniki. 

VW Passat B9
Volkswagen Passat B9 – praktyczność na pierwszym miejscu/ foto: kolesa.ru

Nowa generacja Passata – hybryda plug-in

Jak wspominaliśmy, nowy model Passata pojawi się w wersji z silnikami diesla oraz jako klasyczny benzyniak. To jednak nie wszystko, będzie również miękką hybrydą oraz w późniejszym czasie hybrydą plug-in. W tej wersji będziemy mogli spodziewać się z pokładowych jednofazowych ładowarek o mocy nawet 11kW. Naładowanie akumulatora o pojemności 20kwH zajmie około dwie godziny. Ponadto nowa odsłona Passata pojawi się pierwotnie wyłącznie na rynku europejskim, czy trafi na inne kontynenty? Tego nie wiadomo. Na ten moment pewne jest, że nie pojawi się jednak w Stanach Zjednoczonych. 

Kiedy premiera nowego Passata? VW zapowiada, że auto zadebiutuje już w 2024 roku. 

Film ze światowej premiery VW Passata B9

Nowy VW Passat B9 – najczęściej zadawane pytania

Kiedy będzie nowy Passat B9?

Volkswagen Passat dziewiątej generacji trafi do sprzedaży dopiero w pierwszym kwartale 2024 roku. Wiemy już że projektanci auta, opracowali elektromechaniczne wspomaganie kierownicy i zastosowali bardziej bezpośrednie przełożenie układu kierowniczego, ponadto zostały zmodyfikowane stabilizatory i amortyzatory. Wśród udogodnień pojawiły się również fotele z funkcją masażu. 

Czy będzie nowy Passat?

VW Passat to jeden z ulubionych samochodów klasy średniej. Do sprzedaży trafi wyłącznie w wersji kombi. Volkswagen Passat b9 zadebiutuje w pierwszym kwartale 2024 roku.

Kiedy Lift Passat B8?

Passat B8 przeszedł swój lifting w lutym 2019 roku. 

Kiedy koniec produkcji Passata?

Volkswagen zdecydował o końcu produkcji VW passata B8.

Jaki silnik wybrać w Passacie B8?

Najlepszym wariantem silnikowym jest Passat B8 z 2.0 TSI lub 2.0 TDI.