Zasoby ropy naftowej nie są nieograniczone. Należy liczyć się z tym, że za kilkadziesiąt lat się skończą. W związku z tym od pewnego czasu naukowcy z całego świata pracują nad ekologicznymi rozwiązaniami, które pozwolą uniezależnić się od ropy. Pojazdy wodorowe i elektryczne zdają się być przyszłością motoryzacji. Zobaczmy co warto wiedzieć o tym samochodach, a także jakie marki posiadają je w swojej ofercie.
1.Auta elektryczne i wodorowe – czy to jest to samo?
2.Czy samochody elektryczne i wodorowe są bezpieczne dla środowiska?
3.Ile czasu zajmuje ładowanie samochodów wodorowych i elektrycznych?
Auta elektryczne i wodorowe – czy to jest to samo?
Wiele osób zastanawia się nad tym, czy samochody elektryczne oraz samochody wodorowe są tym samym. Warto zapamiętać, że wszystkie samochody wodorowe to jednocześnie auta elektryczne. W drugą stronę zależność ta już jednak nie jest taka oczywista. Nie każdy samochód elektryczny jest bowiem zasilany wodorem. Pojazdy wodorowe są tak naprawdę zasilane prądem. Oznacza to, że mają one wbudowany silnik elektryczny. Jeśli jednak chodzi o różnice, to kryje się ona w źródle prądu. W przypadku samochodów elektrycznych stosowane są ogniwa galwaniczne. W pojazdach wodorowych montuje się natomiast fuel cell electric vehicle, czyli ogniwa paliwowe. Warto dodać, że obecnie dostępne są samochody elektryczne i wodorowe różnych marek. Zalicza się do nich między innymi samochody Toyota nowe i używane. Można przypuszczać, że technologia ogniw paliwowych wodorowych będzie nadal rozwijana, a Toyota jest jedną z tych marek, które nie porzucą prac nad nowoczesnym samochodem przyszłości.
Czy samochody elektryczne i wodorowe są bezpieczne dla środowiska?
Zarówno samochody wodorowe, jak elektryczne to pojazdy, które pozyskują energię w sposób bezpieczny dla środowiska. Nie wykorzystują one bowiem nieodnawialnych źródeł, których wydobywanie szkodzi przyrodzie. Nie emitują one dwutlenku węgla i innych szkodliwych substancji, które pogarszają jakość powietrza. Nie oznacza to, że pozbawione są wad. Największym zagrożeniem jest pozyskiwanie wodoru, które nie zawsze odbywa się w odpowiedni sposób. Na szczęście dzisiaj producenci poszukują coraz bardziej ekologicznych metod, co sprawia, że samochody te będą jeszcze mniej szkodliwe. Wykorzystywane ogniwa paliwowe mają za zadanie generować energię, która potrzebna jest do pracy samochodu. W przypadku aut wodorowych montowane są zbiorniki wodoru.
Ile czasu zajmuje ładowanie samochodów wodorowych i elektrycznych?
Zaledwie kilka minut potrzeba, aby możliwe było bezproblemowe przejechanie około sześciuset kilometrów. Klasyczne auta elektryczne nadal ładuje się bardzo długo. Pojazdem wodorowym, na który warto zwrócić swoją uwagę jest Toyota Mirai. Okazuje się, że nowa Toyota Mirai zwraca uwagę nie tylko technologią wodorową, ale również zastosowaniem innowacyjnej platformy, której cechą charakterystyczną jest obniżony środek ciężkości oraz dłuższy rozstaw osi. Jest to samochód w wersji hybrydowej hydrogen. Do elementów wyposażenia pojazdu, które zasługują na uwagę zalicza się również:
- układ detekcji przeszkód;
- układ rozpoznawania znaków drogowych;
- inteligentny tempomat adaptacyjny.
Do tego dochodzi system monitorowania martwego pola w lusterkach, co czyni z Toyoty Mirai naprawdę bezpieczny samochód. Generacja Toyoty Mirai jest odpowiednia dla najbardziej wymagających miłośników motoryzacji. Wiele aut tego typu posiada też system ostrzegania – taki układ ostrzegania to naprawdę ciekawa opcja. Nie bez znaczenia jest też system ogniw paliwowych.