19.1 C
Polska
sobota, 27 lipca, 2024

Seat Arona – crossover z Teneryfy. Dane techniczne, opis, wyposażenie

Seat Arona - crossover z Teneryfy. Dane techniczne, opis, wyposażenie
Seat Arona – crossover z Teneryfy. Dane techniczne, opis, wyposażenie / vecteezy.com

Seat Arona to miejski crossover segmentu B, hiszpańskiej marki SEAT. Ten model zadebiutował w 2017 roku i szybko zyskał wielu sympatyków, a jego popularność coraz bardziej rośnie. Nazwa, podobnie jak w przypadku innych modeli Seatów, nawiązuje do regionu Hiszpanii, tym razem do miasta (oraz gminy) Arona na Teneryfie. 

Seat Arona 2017 – podstawowe informacje

Seat Arona po raz pierwszy został oficjalnie przedstawiony podczas targów motoryzacyjnych we Frankfurcie we wrześniu 2017. Od tego momentu zaczął być produkowany, a w 2021 roku doczekał się nowszej generacji. Stylistycznie przypomina połączenie dwóch modeli hiszpańskiej marki: Seata Ibizy piątej generacji oraz Seata Ateki. Z ciekawostek warto jeszcze dodać, że został zbudowany na bazie nowej płyty podłogowej VW MQB-A0, która została wykorzystana również do budowy modelu Seat Ibiza V, a także inne modele z grupy VAG, jak: Volkswagen Polo, Volkswagen T-Cross czy Skoda Kamiq. 

Seat Arona – silniki

Silniki Arony to wystarczająca moc do przemieszczanie się po mieście. Podstawowy silnik benzynowy 1.0 TSI o mocy 95 lub 115 KM, gdzie druga opcja oferuje również momentem obrotowym 200 Nm. Istnieje także opcja z silnikiem 1.5 TSI o mocy 150 KM i momencie obrotowym 250 Nm, w połączeniu z 7-biegową automatyczną przekładnią DSG, skutecznie daje poczucie prowadzenia auta sportowego. Poza benzyną mamy również silnik wysokoprężny 1.6 TDI o mocy 90 lub 115 KM. Opcja mocniejsza oferuje 250 NM momentu obrotowego. Jednak od 2021 roku, silniki wysokoprężne zostały wycofane. 

SilnikPojemność skokowa [cm³]Typ silnikaMoc maksymalna [KM] przy obr./minMaks. moment obrotowy [Nm] przy obr./minStopień sprężaniaŚrednica cylindra x skok tłoka [mm]Przyspieszenie 0-100 km/h [s]Prędkość maks. [km/h]
1.0 Eco TSI999R3 DOHC95 (75)/5000175/2000-350010,5:174,5×76,611,2173
1.0 Eco TSI999R3 DOHC115 (85)/5000200/2000-350010,5:174,5×76,49,8182
1.5 TSI1498R4 DOHC155 (110)/5000250/1500-3500b.d.b.d.8205
1.6 TDI1598R4 DOHC90 (66)/2750230/1400-275016,2:179,5×80,5  
1.6 TDI1598R4 DOHC115 (85)/3250250/1500-325016,2:179,5×80,5  

Dane techniczne Seata Arony

  • Typ nadwozia: 5 drzwiowy crossover.
  • Liczba miejsc: 5
  • Skrzynia biegów: 5 i 6-biegowa manualna 7-biegowa DSG.
  • Napęd: przedni.
  • Długość: 4138 mm.
  • Wysokość: 1552 mm.
  • Szerokość: 1780 mm.
  • Rozstaw osi: 2566 mm.
  • Masa własna: 1165 – 1279 kg.
  • Zbiornik paliwa: 40 l.
  • Bagażnik: 400 l.

Seat Arona – wersje wyposażenia

SEAT Arona dostępny jest w pięciu wersjach wyposażenia. Podstawowa opcja jest na start całkiem atrakcyjna, w porównaniu z niewielkimi zmianami, które wprowadzono u jego następcy. Jeśli interesuje Ciebie najwyższa jakość w ofercie Arony, warto wybrać Xcellence, który zawiera najwięcej udogodnień i możliwości. Poniżej opisujemy wszystkie dostępne obecnie wersje wyposażenia, dla tego modelu. 

Seat Arona Reference

Dostępny z silnikiem bazowym 1.0 TSI 95 KM. Ponadto oferuje ogranicznik prędkość, front assist z funkcją awaryjnego hamowania, asystenta pasa ruchu orz systemy ABS, ESC, ASR, EDL, BAS i HBA. Do tego 6 poduszek powietrznych, system kontroli ciśnienia w oponach, manualna klimatyzacja, zamek centralny z pilotem i wielofunkcyjna kierownica. Ponadto nie zabrakło tutaj elektrycznie regulowanych lusterek bocznych oraz przedniej i tylnej szyby. W środku wersja podstawowa wygląa całkiem zachęcająco – wyposażona została w 8,25 calowy ekran systemu informacyjno-rozrywkowego, do tego 6 głośników i obsługa bluetooth. Z przodu znajdują się reflektory LED. Dodatkowo mamy również 16-calowe stalowe felgi.

Seat Arona Style 

Druga wersja niewiele różni się od podstawowej. Poza pojedynczymi detalami w środku, tempomatem i 16-calowymi felgami aluminiowymi, istnieje możliwość doposażenia auta w kilka dodatkowych funkcji. Ponadto w tej wersji znajdziemy również: klamki oraz lusterka lakierowane w kolorze nadwozia, hamulce tarczowe z przodu, dekor nawiewów na desce rozdzielczej w kolorze Honey Mustard, hamulce tarczowe z tyłu dla silników >100KM.

Seat Arona Full LED

Jak sama nazwa wskazuje, mamy tutaj pełne oświetlenie LED, czyli: przednie reflektory, światła do jazdy dziennej, a także tylne światła plus oświetlenie tablicy rejestracyjnej. Model wyposażony został również w światła przeciwmgielne z możliwością doświetlania zakrętów. Dodatkowo mamy tutaj 17-calowe felgi aluminiowe i przyciemniane tylne szyby.

Seat Arona FR 

Na uwagę zasługuje przede wszystkim ze względu na wygląd, chociaż niektórzy uważają, że jest to najmniej atrakcyjna wersja. Model posiada sportowy tylny zderzak, czarne obramowania osłony chłodnicy i podobnie jak Full LED, przyciemniane tylne szyby. Wyposażony został w 17-calowe felgi aluminiowe, a w środku znajdują się elementy obszyte skórą z czerwonymi przyszyciami. 

Seat Arona Xcellence

To wersja ciesząca się największą popularnością, z powodu wyraźnych zmian, jakie zostały wprowadzone. Poza czujnikami parkowania z tyłu oraz automatyczną klimatyzacją, auto posiada system bez kluczykowego otwierania oraz 9,2 calowy ekran z nawigacją satelitarną. W tej wersji dostępne są również 17-calowe felgi aluminiowe oraz czarna podsufitka.  

Dodatkowo SEAT Arona posiada jeszcze możliwość doposażenia w przednie czujniki parkowania, asystenta parkowania, kamerę cofania, podgrzewane przednie fotele czy też tapicerkę z alcantary. 

SEAT Arona 2021 – po liftingu 

W ciągu trzech lat od momentu produkcji, Arona sprzedał się w 350 000 egzemplarzy, a SEAT postanowił wprowadzić nową wersję po faceliftingu. Co się zmieniło? Niewiele. Technologia reflektorów LED została zastosowana jako standardowe wyposażenie, natomiast Eco LED trafiła do podstawowego poziomu, z możliwością pełnej diody LED, która wcześniej była zagwarantowana w wersji FR i kolejnych. Seat zmodyfikował również lekko tylne światła oraz zmienił dyfuzor podwozia. Wewnątrz zastosowano nowe projekty deski rozdzielczej, z ekranem dotykowym 8,25 w wersji podstawowej + 9,2 od SE Technology wzwyż. W wersjach FR i Xperience Lux, zainstalowano 10,25 calowy kokpit cyfrowy. Dodatkowo wprowadzono do wyboru 4 silniki o mocy od 90 KM do 150 KM. 

SEAT Arona 2021 - po liftingu
SEAT Arona 2021 – po liftingu / pixabay

SEAT Arona – czy może się podobać?

Niektórzy twierdzą, że Arona to podniesiona i plastikowa Ibiza. I chociaż auta jednak różnią się od siebie, to trudno nie zauważyć plastikowych nakładek na zderzakach, nadkolach i progach. Oczywiście warianty wyposażenia dają możliwość ozdoby nakładek z przodu i z tyłu, dzięki czemu samochód zyskuje jeszcze bardziej terenowy wygląd. Wersja przed liftingiem jednak nie wyróżnia się szczególnie – mamy tutaj po  prostu symetryczne kształty i szare odcienie wykończeniówek. Po liftingu doszło kilka zmian wewnątrz, takich jak ekran wbudowany w panel centralny, co zapewnia nieco bardziej spójny wygląd. Inwestując w wersję FR, możemy zapewnić sobie bardziej sportowy charakter z zewnątrz i luksusowy w środku, ale poza tym trzeba pamiętać że jest to raczej przeciętniak wizualny, niż atrakcyjny SUV. Jednak zaletą jest fakt, że taki wygląd nie starzeje się zbyt szybko, dlatego nawet modele z 2017 roku wyglądają całkiem na czasie. Warto dodać, że samochód jest przestrzenny z dobrą ergonomią, co zapewnia komfortową jazdę wysokim kierowcom i ich pasażerom. Jeśli zależy nam na cichym aucie, to w przypadku Arony nie możemy tego zagwarantować. Powyżej około 120 km/h odgłosy z zewnątrz, mogą być coraz bardziej uciążliwe. Samochód jest po prostu dość kiepsko wytłumiony.

Arona – tryby jazdy i spalanie

Seat Arona wyposażony został w 4 tryby jazdy: Normal, Sport, Eco i Individual. Tryb Sport rzeczywiście wpływa na dynamikę jazdy, przełożenie biegów następuje później, co wpływa na lepsze przyspieszenie oraz pozwala usztywnić zawieszenie. Na uwagę zasługuje również tryb Individual, który rzeczywiście pozwala na ręczną konfigurację poszczególnych parametrów. No i warto wspomnieć, że to auto które jest całkiem oszczędne. W mieście spala około 6,2 l/100 km. Na drogach krajowych przy 90 km/h wychodzi około 5,4 l/100 km. Drogi ekspresowe przy 120 km/h to około 6,6 l/100 km, a przy 140 km/h podczas jazdy na autostradzie, spalimy mniej więcej 9 l/100 km. 

Seat Arona – najczęstsze usterki

Seat Arona nie ma na ten moment, nadmiernie zgłaszanych usterek. To wciąż nowy model, dlatego nawet używane pojazdy nie są szczególnie głośno komentowane na forach dla kierowców. Choć z pewnością warto zwrócić uwagę na hamulec ręczny, w modelach z przełomu 2017/2018 roku pojawiały się problemy. Również Arona z początku grudnia 2017 roku, była zgłaszana jako model z wadliwymi poduszkami powietrznymi od strony kierowcy. Ze względu jednak na dość tanie i pospolite materiały, mogą one po czasie tracić na swoim wyglądzie – chodzi tutaj głównie o zużycie felg w wersji standardowej i tanie plastikowe nakładki. 

SEAT Arona – najczęściej zadawane pytania

Czy warto kupić Seata Arona?

To spokojne i miejskie auto, które w zależności od wersji może sprzyjać początkujacym amatorom sportowych wrażeń. Jednak przede wszystkim znajduje swoje zastosowanie w poruszaniu się po mieście. Jest całkiem ekologiczny, przyjemny i łatwy w prowadzeniu, nawet gdy naciśniemy trochę więcej gazu. Dobrze radzi sobie przy zakrętach i ogólnie jest całkiem stabilnym pojazdem. Przy czym sprzyja rodzinnym wyjazdom, dzięki obszernemu bagażnikowi. 

Ile kosztuje 5 letni Seat Arona?

Jeśli chodzi o rynek używany, to wciąż Arona jest całkiem nowym autem, dlatego w zależności od wersji wyposażenia, jego cena mieści się w przedziale 46-72 tys. złotych. W salonie zapłacimy za najnowszy model od 82 do 105 tys. złotych. 

Ile kosztuje nowa Arona?

Wersja wyposażenia Seat Arona Style zaczyna się obecnie od 89 tys. złotych, zaś przykładowo wersja Fr od 102 tysięcy złotych. 

Czy SEAT to dobry samochód?

Samochody marki SEAT charakteryzują się niezawodnością oraz niską awaryjnością. Dzięki starannym wykonaniu, zapewniają komfort podczas jazdy. 

Ile pali Arona?

Jak twierdzi producent, Arona zużywa około 4,4 l na 100 km w trasie, około 6 l/100 km w mieście i 5 l/ 100 km w cyklu mieszanym. 

Czy Seat Arona to SUV?

Seat Arona to crossover, czyli połączenie stylistyczne charakterystyczne dla SUV-a z innymi rodzajami pojazdów. 

Sandra
Sandra
Cześć, nazywam się Sandra Stempniewska. Jako copywriterka i wielka entuzjastka motoryzacji, mam przyjemność prowadzić portal poświęcony samochodom marki VW. Moja pasja do tej niemieckiej ikony motoryzacji zrodziła się z fascynacji ich innowacyjnością, designem oraz niezawodnością, co skłoniło mnie do zgłębiania i dzielenia się wiedzą na temat wszystkich modeli VW – od klasycznych Garbusów, po najnowsze modele elektryczne oraz auta z grupy Volkswagen. Na portalu vwzone.pl znajdziecie rzetelne recenzje, porady dla kierowców, historie modeli oraz najświeższe wiadomości ze świata VW. Moje teksty są owocem dokładnych badań, testów i rozmów z innymi miłośnikami marki, co sprawia, że każdy artykuł jest nie tylko bogaty w informacje, ale też napisany z prawdziwą pasją i zaangażowaniem. Jestem przekonana, że każdy, kto ceni sobie jakość, design i technologię, znajdzie na portalu coś dla siebie. Zapraszam Was do wspólnego odkrywania świata Volkswagenów, gdzie dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem, aby pomóc Wam lepiej poznać te wyjątkowe samochody. Razem zanurzmy się w fascynujący świat VW, pełen historii, innowacji i motoryzacyjnej pasji.

NordVPN Promocja

Najnowsze artykuły
- Reklama -
Podobne artykuły
- Reklama -
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(   

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.   

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO