26.8 C
Polska
sobota, 15 czerwca, 2024

Jak przedłużyć żywotność akumulatora – kilka prostych zasad

Bezsprzecznie wdrożenie zasad eksploatacyjnych i pielęgnacyjnych jest kluczem do sukcesu w przedłużeniu żywotności każdego urządzenia, systemu czy części samochodowej. Istnieje zbiór sprawdzonych i skutecznych zasad minimalizujących, a nawet eliminujących problemy z akumulatorem. Przedstawiamy kilka prostych kroków, które ułatwią kierowcom dbanie o sprzęt przez 365 dni w roku!

Działanie i funkcje akumulatora

Główną i podstawową funkcją akumulatora jest zasilanie odbiorników prądu elektrycznego zarówno w trakcie postoju, jak i rozruchu silnika. Znajdujący się w pojeździe alternator jest odpowiedzialny za uzupełnianie utraconej energii elektrycznej w trakcie jazdy. To, o czym należy szczególnie pamiętać to czas pracy akumulatora i to, że nie pracuje on ciągle – jego działanie odbywa się w seriach powtarzanych okresowo. 

Prawidłowa wymiana – pamiętaj o czasie!

Zgodnie z zaleceniami specjalistów w dziedzinie motoryzacji akumulator obsługowy powinien być wymieniany średnio co 4-5 lat, w przypadku akumulatorów bezobsługowych o konieczności wymiany urządzenia poinformuje nas kolor baterii i pojawienie się tzw. “magicznego oczka”. Przegapienie terminu wymiany obniża wartość wytrzymałościową akumulatora, dlatego warto prowadzić indywidualną dokumentację i cyklicznie sprawdzać wiek urządzeń i podzespołów pojazdu. 

Jak przedłużyć żywotność akumulatora - kilka prostych zasad
Jak przedłużyć żywotność akumulatora – kilka prostych zasad

Wraz z wiekiem akumulator traci swoje własności, co z kolei przekłada się na obniżenie lub częściową utratę funkcji sprawnościowych, w tym problemach z uruchomieniem i poruszaniem się pojazdem. Innymi niepokojącymi objawami mogą być również utrata mocy reflektorów oraz wolniejsze obroty silnika. Wysoka jakość produktu nie gwarantuje ponadprzeciętnej żywotności – ponad połowa sukcesu leży po stronie kierowcy, który powinien stosować się do zasad eksploatacyjnych. 

Czystość to podstawa

Utrzymanie w czystości akumulatora nie należy do wymagających i czasochłonnych czynności, a jej rezultaty pozwalają m.in. na niezaburzoną kontrolę napięcia ładowania. Czego będziesz potrzebować do wyczyszczenia akumulatora?

  • wazelinę techniczną, 
  • drobnoziarnisty papier ścierny, 
  • szmatkę
  • odzież ochronną i okulary zabezpieczające. 

W jakiej kolejności czyścić poszczególne elementy? Najlepiej zacząć od klem i biegunów, do oczyszczenia których zaleca się użyć papieru ściernego i wazeliny technicznej naniesionej szmatką w celu zabezpieczenia urządzenia. W przypadku akumulatorów obsługowych należy również pamiętać o regularnym dolewaniu wody destylowanej.  

Pamiętaj! Jeżeli w trakcie czyszczenia zauważysz niepokojący wyciek płynu – niezwłocznie skontaktuj się z serwisem samochodowym! 

Akumulator vs zima

Zima to szczególnie wymagający okres dla samochodów, a w szczególności dla akumulatorów, dlatego warto zastosować się do kilku prostych zasad, w tym: 

  • unikania krótkich tras, a szczególnie nadużywania prądu na krótkich odcinkach drogi – włączania radia, podgrzewania foteli itp., 
  • wyłączania odbiorników prądu podczas postoju, 
  • zakupu prostownika,
  • regularnego doładowywanie akumulatora. 

Gdzie zaopatrywać się w akumulatory?

Wybierz miejsce, które oferuje jakościowe akumulatory pochodzące od zaufanych i cenionych na rynku motoryzacyjnym producentów. Zadbaj również o to, by dany sklep/hurtownia oferowała specjalistyczną pomoc, która może okazać się szczególnie istotna przy wyborze akumulatora. Sklep Auto Części Lipiec zaopatruje swoich klientów w wielozadaniowe i wysokogatunkowe akumulatory w Zielonej Górze – sprawdź ich ofertę i wybierz odpowiedni artykuł! 

Mariusz Brzeziński
Mariusz Brzeziński
Prowadzenie VW to jak płynąć przez życie z elegancją i precyzją. Każdy zakręt, niczym kolejny rozdział, odkrywa przed nami nowe możliwości, a dźwięk silnika śpiewa pieśń o wolności. W tej maszynie, każda podróż staje się bardziej niż przejażdżką; to dialog z drogą, w którym każdy szczegół, od delikatnego dotyku pedału gazu, do pewności, jaką daje mocne uchwycenie kierownicy, tworzy harmonię ruchu. VW, to nie tylko samochód, to towarzysz przygód, który rozumie pasję do odkrywania... Bywam poetą, ale jestem przede wszystkim miłośnikiem szybkiej i dobrej jazdy. Nazywam się Mariusz Brzeziński, a Vwzone.pl to przestrzeń, w której dzielę się swoją pasją do aut z grupy Volkswagen. Z zawodu jestem mechanikiem, dlatego znajdziecie tu wartościowe porady dotyczące serwisu i warsztatu samochodów, ale również wszelkie nowości motoryzacyjne, porady i informacje. Dzięki forum dostępnym na naszej stronie, możecie dzielić się opinią z innymi użytkownikami i dobrze spędzać czas. Z nami będziecie na bieżąco z premierami samochodów, nowinkami motoryzacyjnymi i wszystkim, czego potrzeba do szczęścia we własnym garażu. No to jazda!

NordVPN Promocja

Najnowsze artykuły
- Reklama -
Podobne artykuły
- Reklama -
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(   

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.   

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Powered By
Best Wordpress Adblock Detecting Plugin | CHP Adblock