Jak przedłużyć żywotność akumulatora – kilka prostych zasad

0
803
Jak przedłużyć żywotność akumulatora - kilka prostych zasad
Jak przedłużyć żywotność akumulatora - kilka prostych zasad

Bezsprzecznie wdrożenie zasad eksploatacyjnych i pielęgnacyjnych jest kluczem do sukcesu w przedłużeniu żywotności każdego urządzenia, systemu czy części samochodowej. Istnieje zbiór sprawdzonych i skutecznych zasad minimalizujących, a nawet eliminujących problemy z akumulatorem. Przedstawiamy kilka prostych kroków, które ułatwią kierowcom dbanie o sprzęt przez 365 dni w roku!

Działanie i funkcje akumulatora

Główną i podstawową funkcją akumulatora jest zasilanie odbiorników prądu elektrycznego zarówno w trakcie postoju, jak i rozruchu silnika. Znajdujący się w pojeździe alternator jest odpowiedzialny za uzupełnianie utraconej energii elektrycznej w trakcie jazdy. To, o czym należy szczególnie pamiętać to czas pracy akumulatora i to, że nie pracuje on ciągle – jego działanie odbywa się w seriach powtarzanych okresowo. 

Prawidłowa wymiana – pamiętaj o czasie!

Zgodnie z zaleceniami specjalistów w dziedzinie motoryzacji akumulator obsługowy powinien być wymieniany średnio co 4-5 lat, w przypadku akumulatorów bezobsługowych o konieczności wymiany urządzenia poinformuje nas kolor baterii i pojawienie się tzw. “magicznego oczka”. Przegapienie terminu wymiany obniża wartość wytrzymałościową akumulatora, dlatego warto prowadzić indywidualną dokumentację i cyklicznie sprawdzać wiek urządzeń i podzespołów pojazdu. 

Jak przedłużyć żywotność akumulatora - kilka prostych zasad
Jak przedłużyć żywotność akumulatora – kilka prostych zasad

Wraz z wiekiem akumulator traci swoje własności, co z kolei przekłada się na obniżenie lub częściową utratę funkcji sprawnościowych, w tym problemach z uruchomieniem i poruszaniem się pojazdem. Innymi niepokojącymi objawami mogą być również utrata mocy reflektorów oraz wolniejsze obroty silnika. Wysoka jakość produktu nie gwarantuje ponadprzeciętnej żywotności – ponad połowa sukcesu leży po stronie kierowcy, który powinien stosować się do zasad eksploatacyjnych. 

Czystość to podstawa

Utrzymanie w czystości akumulatora nie należy do wymagających i czasochłonnych czynności, a jej rezultaty pozwalają m.in. na niezaburzoną kontrolę napięcia ładowania. Czego będziesz potrzebować do wyczyszczenia akumulatora?

  • wazelinę techniczną, 
  • drobnoziarnisty papier ścierny, 
  • szmatkę
  • odzież ochronną i okulary zabezpieczające. 

W jakiej kolejności czyścić poszczególne elementy? Najlepiej zacząć od klem i biegunów, do oczyszczenia których zaleca się użyć papieru ściernego i wazeliny technicznej naniesionej szmatką w celu zabezpieczenia urządzenia. W przypadku akumulatorów obsługowych należy również pamiętać o regularnym dolewaniu wody destylowanej.  

Pamiętaj! Jeżeli w trakcie czyszczenia zauważysz niepokojący wyciek płynu – niezwłocznie skontaktuj się z serwisem samochodowym! 

Akumulator vs zima

Zima to szczególnie wymagający okres dla samochodów, a w szczególności dla akumulatorów, dlatego warto zastosować się do kilku prostych zasad, w tym: 

  • unikania krótkich tras, a szczególnie nadużywania prądu na krótkich odcinkach drogi – włączania radia, podgrzewania foteli itp., 
  • wyłączania odbiorników prądu podczas postoju, 
  • zakupu prostownika,
  • regularnego doładowywanie akumulatora. 

Gdzie zaopatrywać się w akumulatory?

Wybierz miejsce, które oferuje jakościowe akumulatory pochodzące od zaufanych i cenionych na rynku motoryzacyjnym producentów. Zadbaj również o to, by dany sklep/hurtownia oferowała specjalistyczną pomoc, która może okazać się szczególnie istotna przy wyborze akumulatora. Sklep Auto Części Lipiec zaopatruje swoich klientów w wielozadaniowe i wysokogatunkowe akumulatory w Zielonej Górze – sprawdź ich ofertę i wybierz odpowiedni artykuł!