9.6 C
Polska
piątek, 14 czerwca, 2024

Jak dbać o łańcuch motocyklowy i zębatki? Wybierz odpowiedni smar do łańcucha

Jeśli jest się użytkownikiem motocykla wyposażonego w łańcuch, niezbędne jest jego regularne smarowanie. Tak zwana praca na sucho nie jest korzystna dla tego podzespołu. Stosując smar do łańcucha, można znacznie wydłużyć jego żywotność. Jednak decydując się na zastosowanie takiego produktu, istotne jest zdecydowanie się na wersję, która ma odpowiednie właściwości. Zdecydowanie należy unikać stosowania olejów silnikowych lub innych smarowideł, które nie nadają się do łańcucha. Jeśli chce się prawidłowo przeprowadzić smarowanie łańcucha motocyklowego, trzeba zdecydować się na produkty, które są gęste i lepkie. Będą one w stanie zapewnić skuteczne zabezpieczenie przed uszkodzeniami, a także nie będą rozpryskiwać się podczas jazdy pod wpływem działania siły odśrodkowej.

Na jaki smar do łańcucha motocyklowego warto się zdecydować?

Proces, jakim jest smarowanie łańcucha w motocyklu, może być realizowany z wykorzystaniem różnych typów produktów. Bezobsługowym sposobem smarowania jest wykorzystanie automatycznych olejarek. Działanie tych urządzeń opiera się na smarowaniu łańcucha w motocyklu podczas jazdy, w sposób automatyczny. Zastosowanie takiej olejarki jest wygodne, zwłaszcza dla motocyklistów, którzy wybierają się w długie trasy (niemniej olejarka sprawdzi się także dla osób, które dużo jeżdżą wokół komina czy do pracy – wszak nie każdy ma czas, aby co 300-500 kilometrów przeprowadzać serwis i smarowanie łańcucha).  Taki sposób smarowania będzie w tym wypadku najwygodniejszy. Brak konieczności zatrzymywania się, by nasmarować łańcuch lub przewożenia niezbędnego sprzętu w postaci puszki ze smarem to duży komfort oraz dodatkowe miejsce na inne potrzebne rzeczy podczas motocyklowego wyjazdu.

Jak dbać o łańcuch motocyklowy i zębatki? Wybierz odpowiedni smar do łańcucha

Określając to jaki smar do łańcucha motocyklowego wybrać, warto brać pod uwagę efektywność zabezpieczenia tego podzespołu. Znacznie lepszą metodą jest zastosowanie produktów w sprayu. Są one przygotowane specjalnie z myślą o właścicielach motocykli. Środek można bardzo wygodnie rozprowadzić po łańcuchu. Natomiast po jego odparowaniu pozostaje gęsta i lepka warstwa. Duża zdolność przenikania przez uszczelnienia sprawia, że smar do łańcucha Motul doskonale utrzymuje się na układzie napędowym pojazdu. To gwarancja długotrwałej ochrony. Dodatkowo stosowanie produktu w spreju to możliwość zapobiegania zabrudzeniom innych części pojazdu, co ułatwia utrzymanie go w czystości.

Tradycyjny czy suchy smar do łańcucha motocyklowego?

Chcąc określić, czym smarować łańcuch w motocyklu trzeba już na wstępie określić, czy chce się zastosować wersję tradycyjną czy suchą. Gdy chce się uzyskać wyższy poziom ochrony, wówczas warto postawić na pierwsze rozwiązanie. Tradycyjne smary tworzą dobrze przywierającą powłokę. W ten sposób dużo lepiej chronią łańcuch podczas jazdy. Natomiast takie produkty po nałożeniu na podzespół motocykla łatwo wyłapują zabrudzenia z otoczenia. Takiego problemu nie ma przy zastosowaniu wersji suchej. Jednak tego typu smary nie tworzą nieprzywierającej powłoki, więc zapewniana przez nie ochrona jest dużo gorsza.

Jak stosować smary do łańcucha?

Dla prawidłowego zabezpieczenia motocykla trzeba dokładnie spryskać każde ogniwo. Niezbędne jest zaaplikowanie go do wewnątrz. Z tego powodu do dobrej jakości produktów dodawane są specjalne, długie aplikatory. Natomiast, gdy pojazd użytkowany jest w trudnych warunkach, wówczas konieczne jest zastosowanie smaru zarówno wewnątrz, jak i też na zewnątrz. 

Jeśli chce się skutecznie zabezpieczyć łańcuch motocykla, powinno się go smarować, co najmniej co pięćset przejechanych kilometrów. Jednak smar do łańcucha motocyklowego trzeba zastosować częściej, gdy podczas jazdy występowały trudne warunki. Po jeździe w deszczu powinno się za każdym razem wykonać proces smarowania. Z tego powodu planując podróż na dłuższej trasie, dobrze jest zabrać ze sobą smar. 

Dla uzyskania najwyższego poziomu zabezpieczenia łańcucha motocyklowego można stosować smary po zakończeniu jazdy. Gdy smarowanie realizowane jest przy wyższych temperaturach, wówczas można uzyskać znacznie lepszą penetrację ogniw. Innym rozwiązaniem jest realizowanie takiego procesu na kilkanaście minut przed każdym wyruszeniem w podróż.

Gdzie kupić dobrej jakości smar do łańcucha motocyklowego?

Konkretne produkty na rynku smarów przeznaczonych do motocykli są zróżnicowane pod kątem przeznaczenia. Planując zakup takiego produktu, warto postawić na sklepy oferujące szeroki asortyment produktów z najwyższej półki. W specjalistycznym sklepie dla motocyklistów Imready.eu znaleźć można markowe produkty dostępne w konkurencyjnych cenach. Wybierając smar do łańcucha motocyklowego, który ma sprawdzić się przy konkretnym sposobie używania pojazdu, skorzystać można z fachowego doradztwa. W ten sposób można kupić produkt, który skutecznie zabezpieczy łańcuch motoru.  

Mariusz Brzeziński
Mariusz Brzeziński
Prowadzenie VW to jak płynąć przez życie z elegancją i precyzją. Każdy zakręt, niczym kolejny rozdział, odkrywa przed nami nowe możliwości, a dźwięk silnika śpiewa pieśń o wolności. W tej maszynie, każda podróż staje się bardziej niż przejażdżką; to dialog z drogą, w którym każdy szczegół, od delikatnego dotyku pedału gazu, do pewności, jaką daje mocne uchwycenie kierownicy, tworzy harmonię ruchu. VW, to nie tylko samochód, to towarzysz przygód, który rozumie pasję do odkrywania... Bywam poetą, ale jestem przede wszystkim miłośnikiem szybkiej i dobrej jazdy. Nazywam się Mariusz Brzeziński, a Vwzone.pl to przestrzeń, w której dzielę się swoją pasją do aut z grupy Volkswagen. Z zawodu jestem mechanikiem, dlatego znajdziecie tu wartościowe porady dotyczące serwisu i warsztatu samochodów, ale również wszelkie nowości motoryzacyjne, porady i informacje. Dzięki forum dostępnym na naszej stronie, możecie dzielić się opinią z innymi użytkownikami i dobrze spędzać czas. Z nami będziecie na bieżąco z premierami samochodów, nowinkami motoryzacyjnymi i wszystkim, czego potrzeba do szczęścia we własnym garażu. No to jazda!

NordVPN Promocja

Najnowsze artykuły
- Reklama -
Podobne artykuły
- Reklama -
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(   

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.   

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO