Chcesz zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą? Sprawdź, jak to zrobić dobrze

0
443
Chcesz zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą? Sprawdź, jak to zrobić dobrze
Chcesz zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą? Sprawdź, jak to zrobić dobrze
Chcesz zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą? Sprawdź, jak to zrobić dobrze
Chcesz zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą? Sprawdź, jak to zrobić dobrze

Temat kradzieży motocykla zawsze wzbudza sporo emocji. Warto podkreślić, że w większości przypadków nikną maszyny słabo zabezpieczone. Sprawdźmy zatem, jak skutecznie zabezpieczyć motor przed złodziejami.

Jak zabezpieczyć motocykl przed kradzieżą – praktyczne wskazówki

Jeśli zdarza Ci się martwić o swój pojazd, powinieneś poznać metody skutecznej ochrony przed złodziejami. Zacznijmy od takich, za które nie musisz płacić:

  • przed zakupem motocykla sprawdź statystyki dotyczące marek i modeli najczęściej kradzionych motocykli,
  • nie parkuj motocykla w bocznych uliczkach i słabo uczęszczanych miejscach,
  • zostawiaj motor w miejscach, do których trudno dojechać samochodem dostawczym (zapakowanie motocykla do samochodu dostawczego jest najpopularniejszą metodą kradzieży).

Jakie zabezpieczenie do motocykla będzie najlepsze?

Jeśli chcesz skutecznie zabezpieczyć swój jednoślad, musisz zastosować więcej niż jedną formę zabezpieczenia. Po pierwsze – wybierz dobrą blokadę tarczy hamulcowej. Solidnej blokady nie da się niepostrzeżenie usunąć w przypadkowym miejscu. Potrzebny będzie młotek, wiertarka, ciekły azot czy akumulatorowa szlifierka kątowa – taki sprzęt z pewnością wzbudzi podejrzenia przypadkowych przechodniów.

Najlepiej wybrać niewielką blokadę tarczy hamulcowej, która łatwo zmieści się nad zaciskiem przedniego koła. Założenie jej również na tylnie koło znacznie utrudni próbę jakiejkolwiek kradzieży. W sklepach znajdziesz wiele różnych modeli – z pewnością uda Ci się dopasować najwłaściwszy. Wbudowany alarm mają niektóre mechaniczne zabezpieczenia motocykla przed kradzieżą. Głośny dźwięk z pewnością ostudzi zapędy złodzieja.

Czy personalizacja to skuteczne zabezpieczenie motocykla przed kradzieżą?

Złodzieje raczej unikają kradzieży czegoś, co łatwo można zidentyfikować. Wszelkie wizualne dodatki do motocykla, malowania wykonane z pomocą aerografu czy napis na kadłubie silnika sprawią, że będzie się wyróżniał na ulicy. Jednocześnie w oczach złodziei stanie się mniej wartościowym łupem. Wykorzystaj ten fakt ukazując jednocześnie swój styl i indywidualne podejście do motocykla.

Autocasco a systemy antykradzieżowe – co trzeba wiedzieć?

Obowiązkowe OC oczywiście nie jest jedynym ubezpieczeniem motocykla, jakie warto brać pod uwagę. Zabezpiecza na wypadek spowodowania szkody, ale nie chroni Cię w przypadku uszkodzenia lub kradzieży Twojej maszyny. Niektórzy decydują się na wykupienie dodatkowej polisy, NNW lub assistance. Decyzja jest tutaj całkowicie dobrowolna.

O ile każde ubezpieczenie OC ma dokładnie taki sam zakres (określony w Ustawie o ubezpieczeniach obowiązkowych), tak sprawa ubezpieczenia AC jest bardziej skomplikowana. Nie obowiązują tutaj żadne szczegółowe przepisy dotyczące zakresu ochrony, dlatego każdy ubezpieczyciel może zaproponować własne warunki. Przy wyborze konkretnej oferty, dokładnie przeanalizuj wszystkie punkty umowy.

Warunkiem koniecznym do objęcia motocykla ubezpieczeniem AC jest posiadanie zabezpieczeń antykradzieżowych. Okazuje się jednak, że w niektórych sytuacjach ubezpieczyciele odmawiają wypłaty pieniędzy. Zobaczmy, z czego to wynika.

Przez długi czas ubezpieczyciele kierowali się ekspertyzami Instytutu Mechaniki Precyzyjnej, uznając zewnętrzne zabezpieczenia typu Disc Lock oraz U-Lock za skuteczne, a co za tym idzie – pozwalające na objęcie pojazdu polisą AC. Z tego powodu wielu motocyklistów zaopatrywało się w określone modele zabezpieczeń do motocykla, licząc na bezproblemową wypłatę odszkodowania w razie kradzieży.

Największe firmy ubezpieczeniowe zmieniły jednak swoją politykę. Przed wykupieniem AC koniecznie sprawdź, jakie zabezpieczenia są wymagane. Dzięki temu w przyszłości unikniesz nieprzyjemnych niespodzianek.