Ubezpieczenie samochodu od kradzieży

1
1875
Kradzież samochodu
Kradzież samochodu

Utarło się, że gangi samochodowe kradną tylko auta określonych, drogich marek. Zatem czy wszyscy posiadacze tańszych aut mogą spać spokojnie? Niekoniecznie. Podpowiadamy, jak zabezpieczyć się na wypadek kradzieży samochodu, ile kosztuje ubezpieczenie od kradzieży samochodu, a także jak uzyskać odszkodowanie w przypadku kradzieży.

Czy OC obejmuje kradzież auta?

Obowiązkowe ubezpieczenie chroni osoby trzecie, które ucierpiały w wyniku spowodowanego przez nas wypadku. OC nie chroni w takim przypadku sprawcy, nie chroni też przed kradzieżą. Tu działa inne ubezpieczenie, dobrowolne AC.

AC, ponieważ jest dobrowolne, ma różny zakres. O ile w przypadku OC ochrona ubezpieczeniowa jest taka sama w każdym towarzystwie, tutaj oferta jest tak elastyczna, jak tylko można sobie wyobrazić. Chroni nas przed finansowymi skutkami stłuczek z naszej winy, stłuczek parkingowych, których sprawca rozpłynął się we mgle, działań żywiołów i innych kataklizmów, czyhających na nasze ukochane cztery kółka.

Zakres AC szczegółowo omawiają Ogólne Warunki Ubezpieczenia (OWU). Warto się z nimi zapoznać punkt po punkcie, bo tam opisany jest zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela.

Jak zabezpieczyć się przed kradzieżą auta?

Z policyjnych statystyk wynika, że z roku na rok spada liczba skradzionych samochodów. Jednak złodzieje nie śpią. Bezpieczniej jest parkować na strzeżonym parkingu czy w zamykanym garażu niż na ulicy. Trzeba pamiętać, by zawsze zamykać samochód. Zdarza się Wam zapewne widywać auto stojące „na chwilę” obok paczkomatu z kluczykami w stacyjce. Stare powiedzenie, że okazja czyni złodzieja, jest bardzo aktualne.

Nawet jeśli jesteś bardzo ostrożny, nigdy nie ma gwarancji, że Twoje auto nie padnie łupem złodziei. Nowoczesne samochody można ukraść nawet bez kluczyka, przechwytując sygnał z pilota. Warto wykupić AC.

Od czego zależy wysokość składki AC?

Przy każdej składce ubezpieczeniowej jest tak, że TU biorą pod uwagę historię ubezpieczeniową właściciela. Istotna jest także marka pojazdu – jeśli samochód należy do tych chodliwych w złodziejskich kręgach, to składka będzie wyższa. Istotne jest, gdzie parkujesz – jeśli nie jest to zamykany garaż, wówczas rośnie ryzyko kradzieży, co znowu podnosi wysokość składki.

Jak wybrać najlepsze AC?

Najlepsze AC to takie, które daje Ci poczucie bezpieczeństwa. Ofertę można skonstruować tak, by idealnie trafiała w potrzeby właściciela. Chcesz ochrony tylko przed kradzieżą? Proszę bardzo. Może wykupić także ubezpieczenie od stłuczki czy od pożaru samochodu. Zanim zdecydujesz się na konkretną polisę, zapoznaj się dokładnie z ofertą, przeczytaj uważnie OWU, zastanów się, jaki wariant będzie dla Ciebie najlepszy.

Główna zasada jest taka, że im szerszy zakres ochrony, tym wyższa składka.

Kilkaset złotych rocznej składki to spory wydatek, ale warto pamiętać, że jeśli przydarzy nam się wypadek czy kradzież, to zwróci się on kilkakrotnie. W przypadku kradzieży – to jasne. W przypadku naprawy powypadkowej – również. Koszty naprawy samochodu idą w tysiące złotych.

Przeczytaj uważnie OWU

Przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej przeczytaj dokładnie OWU. Istotny jest zarówno zakres ochrony jak i ograniczenie odpowiedzialności ubezpieczyciela. W jakiej sytuacji twoje AC nie zadziała? Np. jeśli zgubiłeś kluczyk, jednak nie wymieniłeś zamka, ponieważ miałeś zapasowy lub zostawiłeś samochód otwarty, lub zostawiłeś w pojeździe drugi komplet kluczyków.

Dopytaj, czy ubezpieczyciel oferuje stałą czy zmienną sumę ubezpieczenia. To ważne, bo wartość samochodu spada w miarę upływu lat i jeśli kupiłeś nowe auto o wartości 50 tys. zł, a zostało Ci skradzione po dwóch latach, jego wartość wynosiła już 40 tys. zł i taką kwotę otrzymasz w ramach odszkodowania. Tak jest przy zmiennej sumie ubezpieczenia. Jeśli chcesz wykupić AC z opcją stałej sumy ubezpieczenia, będzie ono droższe, ale pokryje koszt zakupu nowego auta.

Doczytaj, jaki jest Twój udział własny w szkodzie – wybierz opcję, w której Twój udział jest niski.

Sprawdź, czy umowa ubezpieczenia nie zawiera opcji „konsumpcji sumy ubezpieczenia”. Ten zapis oznacza, że przy wystąpieniu więcej niż jednej szkody w roku ubezpieczeniowym, kwota do kolejnej wypłaty zostanie pomniejszona o wypłacone już odszkodowanie.

Warto porównać nawet kilkanaście ofert, aby wybrać najlepszą dla siebie.

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży – ile kosztuje?

Niektórzy uważają, że AC jest dla zamożnych posiadaczy drogich samochodów. Tymczasem wcale nie musi nas zrujnować. Ochrona od kradzieży w pakiecie z obowiązkowym OC może kosztować od 200-300 zł za pełen rok ochrony w przypadku aut o wartości do 20 tys. złotych. Przy autach droższych, cena AC wynosi zwykle około 500-600 zł za pełen rok ochrony. Najlepiej sprawdzić cenę dla siebie, zrobisz to szybko korzystając z naszego kalkulatora OC/AC. Pamiętaj, że wpisując dokładne dane uzyskasz wiarygodną ofertę i najwięcej ofert!

Co robić, gdy skradziono mi samochód?

Po pierwsze należy powiadomić policję.

Po drugie, po załatwieniu formalności na komisariacie skontaktuj się ze swoim ubezpieczycielem. Potwierdzenie przyjęcia zgłoszenia przez policję jest potrzebne, aby zgłosić się po odszkodowanie do TU.

Po trzecie należy wyrejestrować samochód, aby nie płacić składki za OC. W przypadku opłacenia OC z góry, przysługuje zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony.

Jak uzyskać odszkodowanie za skradzione auto?

Po zawiadomieniu policji kradzież można zgłosić swojemu ubezpieczycielowi telefonicznie lub mailowo. Po zgłoszeniu ubezpieczyciel poprosi Cię o przedłożenie niezbędnej dokumentacji. Zazwyczaj jest to skan dowodu rejestracyjnego oraz potwierdzenie zgłoszenia kradzieży.

Ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie w ciągu 30 dni.

Podsumowanie:

  1. Ubezpieczenie, które chroni nas przed finansowymi skutkami kradzieży auta, to nieobowiązkowe AC.
  2. Wysokość składki AC zależy od różnych czynników, m.in. historii ubezpieczeniowej kierowcy, marki i modelu samochodu, miejsca parkowania pojazdu.
  3. Najlepsze AC to takie, które zapewnia właścicielowi komfort psychiczny. Może obejmować ochronę przed kradzieżą, powodzią, pożarem, huraganem.
  4. Im szerszy zakres ochrony, tym wyższa składka AC, jednak kilkaset złotych składki zwróci się z nawiązką, jeśli samochód zostanie skradziony.
  5. OWU opisuje sytuacje, których ochrona AC nie obejmuje, podaje informacje o stałej lub zmiennej sumie ubezpieczenia, udziale własnym w szkodzie, a także o konsumpcji sumy ubezpieczenia.
  6. Koszt polisy AC w pakiecie z obowiązkowym OC to 200-300 zł za pełen rok ochrony w przypadku aut o wartości do 20 tys. złotych, przy autach droższych, cena AC wynosi zwykle około 500-600 zł za pełen rok ochrony.
  7. Po kradzieży samochodu należy zawiadomić policję, w drugiej kolejności ubezpieczyciela, a także wyrejestrować samochód, by odzyskać składkę OC za niewykorzystany okres.
  8. Ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie w ciągu 30 dni.

1 KOMENTARZ

  1. Pytanie jak później z wypłacalnością, wiadomo, że ubezpieczalnie kombinują jak mogą by zaniżyć należne odszkodowanie…

Comments are closed.