Jeszcze do niedawna popularne alufelgi uważane były za synonim luksusu. Stanowiły wyposażenie aut wyższej klasy, a kierowcy, którzy chcieli podkreślić design auta felgami aluminiowymi, musieli za nie sporo zapłacić. Obecnie alufelgi nie są niczym nadzwyczajnym, jednak mimo to wciąż nie brakuje zwolenników tradycyjnych felg stalowych. Który wariant lepiej się sprawdzi na polskich drogach i czym różnią się od siebie obręcze wykonane ze stali i aluminium?Kopiuj HTML Kopiuj tekst
Cena zakupu
Nie da się ukryć, że podstawowym kryterium wyboru podczas zakupu jest cena. Nie oznacza to nic złego, gdyż mając ekonomiczny samochód służący tylko do sporadycznej jazdy po mieście, nie warto inwestować fortuny w designerskie felgi. Pod względem ceny, felgi stalowe są tańsze niż ich aluminiowe odpowiedniki. Nie jest to jednak sztywną regułą, gdyż na rynku można znaleźć budżetowe alufelgi w podobnej kategorii cenowej. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze cena idzie w parze z jakością, dlatego decydując się na tanie alusy, można nie być zadowolonym z ich jakości.
Felgi stalowe mimo swojej klasy cenowej, charakteryzują się wysoką jakością. Na rynku dostępne są zarówno tańsze, jak i droższe warianty, jednak zawsze można być pewnym, że poradzą sobie nawet z trudnymi warunkami na drodze.

Design i efekty wykończenia
W tym przypadku, felgi stalowe ustępują alufelgom. Cechą charakterystyczną alusów jest ich nowoczesny design, który często jest najważniejszym kryterium wyboru podczas zakupu. Alufelgi dostępne są w wielu designerskich kształtach, stylach wykończenia i detalach kolorystycznych. Zwolennicy klasyki mogą zdecydować się na alufelgi o prostym eleganckim wyglądzie, dlatego ten typ obręczy wyróżnia się dużą rozpiętością.
W przypadku felg stalowych, liczą się bardziej ich parametry techniczne niż walory estetyczne. Nie oznacza to, że obręcze muszą być brzydkie i niekorzystnie wpływać na wygląd auta. Podstawowa wersja felg stalowych charakteryzuje się prostą konstrukcją, bez dodatkowych elementów ozdobnych. Można to jednak uznać za zaletę, gdyż ciekawym urozmaiceniem felg stalowych są kołpaki. W przeciwieństwie do alusów, kołpaki można w dowolnym momencie zmienić na inne, zmieniając tym samym wygląd auta. Obecnie na rynku dostępne są modele przypominające alufelgi, a nawet przewyższające je pod względem designu.
Wytrzymałość
Nie można zapominać, że felgi mają przede wszystkim umożliwić bezpieczne i komfortowe prowadzenie auta. W tym celu muszą być odpowiednio zaprojektowane i wyprodukowane z materiałów o wysokiej trwałości. Alufelgi wykonuje się z lekkich stopów metalu, co przekłada się na ich miękkość i elastyczność. Nie oznacza to, że są mniej wytrzymałe, jednak nie sprawdzą się w każdych warunkach jazdy.
Felgi stalowe charakteryzują się dużą trwałością, jednak są podatne na korozję. Obręcze stalowe montuje się przeważnie zimą, gdzie fegi muszą być cięższe i bardziej stabilnie trzymać się drogi. Ma to też znaczenie w przypadku opon zimowych, gdyż stalówki lepiej sprawdzą się przy ogumieniu o wysokim profilu. Ważną zaletą cech stalowych jest ich prosta regeneracja. W przypadku skrzywienia, wystarczy kilka uderzeń młotkiem, aby przywrócić im pierwotny kształt.
Dla kogo felgi stalowe?
Alufelgi są wybierane przede wszystkim przez osoby, którym zależy na wysokich walorach estetycznych i nowoczesnym designie. Felgi stalowe to tradycyjne rozwiązanie, na które powinni się zdecydować kierowcy, dla których ważniejsze są dobre parametry techniczne obręczy. Stalówki świetnie sprawdzą się w warunkach zimowych, są łatwe w naprawach i stanowią uniwersalne rozwiązanie do każdego modelu auta.
Jak do upalania to stalowe, jak do daily to alusy ;))