14.2 C
Polska
środa, 29 maja, 2024

OC znowu w dół! Ceny ubezpieczeń pocieszeniem w czasach inflacji

Rachunki za prąd? W górę. Ceny paliw na stacjach benzynowych? Rosną w zastraszającym tempie. Żywność i usługi? Wiemy, jak jest. W zasadzie gdzie spoglądamy, tam widzimy mniej lub bardziej odczuwalne podwyżki cen. Tymczasem ubezpieczenie OC jest najtańsze od lat. Dowiedz się, jak to możliwe i w jaki sposób poszukiwać dalszych oszczędności w związku z obowiązkową polisą.

Wróciliśmy do 2015 roku

Według danych opublikowanych przez Rankomat, mediana cen składek OC w III kwartale wyniosła 604 zł. Dawno nie było tak tanio – a konkretnie od 2015 roku. Jak pamiętamy, w następnych latach nastąpił odczuwalny wzrost cen obowiązkowej polisy. Niestety, eksperci są zgodni, że obecny stan rzeczy nie potrwa długo, choćby z uwagi na fakt wzrostu kosztów likwidacji szkód, którą ubezpieczyciele najzwyczajniej w świecie muszą sobie zrekompensować. Dlatego jeżeli chcesz wybrać tanie ubezpieczenie auta, koniecznie sprawdź artykuł.

Najciekawsze dane z raportu Rankomat

Różnica między III kwartałem 2021 a 2020 roku wynosi 74 zł. To spadek aż o 10,9%. Kierowcy mają obecnie powody do zadowolenia. Po 2015 roku, gdy mediana OC w III kwartale wynosiła jedyne 439 zł, nadeszły gorsze lata. 677 zł w 2016 roku było wzrostem o gigantyczne 54,2%. W 2017 roku dynamika wzrostu była niższa, ale mediana na poziomie 814 zł nie napawała optymizmem. Od tamtej pory notowaliśmy stopniowe spadki (733 zł w 2018, 683 zł 2019, 678 zł w 2020 roku).

Eksperci wskazują na dwa czynniki mające zadecydować o wzroście kosztów OC w kolejnych latach:

  • po pierwsze, o czym już wspominaliśmy, wzrosły koszty likwidacji szkód komunikacyjnych,
  • po drugie, rząd planuje powiązać bezpośrednio koszty OC z wykroczeniami kierowców.

Trudno zatem powiedzieć, co przyniesie przyszłość. Na razie trzeba cieszyć się ze stosunkowo taniego ubezpieczenia i korzystać z tendencji na rynku. Przeanalizujmy, jak konkretnie prezentują się poszczególne regiony kraju. Które miasta są najdroższe, a które najtańsze? Sprawdź niżej.

Ceny OC w dół!
Ceny OC w dół!

OC w Polsce w III kwartale 2021 roku

Najważniejsza informacja jest taka, że OC stało się tańsze w każdym z 16 województw. Według Rankomat:

  • najwyższa mediana OC została odnotowana w województwach: pomorskim (686 zł), mazowieckim (662 zł) i dolnośląskim (652 zł),
  • najniższa mediana OC została odnotowana w województwach: opolskim (497 zł), podkarpackim (501 zł) i świętokrzyskim (527 zł).

Nieprzypadkowo najwięcej płacą mieszkańcy województw, których stolicami są odpowiednio Gdańsk, Warszawa i Wrocław. Co do zasady duże aglomeracje miejskie są lokalizacjami, w których częściej dochodzi do kolizji i wypadków, a ruch na drogach jest większy. Ubezpieczyciele dysponują zresztą wglądem do policyjnych statystyk i dobrze wiedzą, gdzie jest największe, a gdzie najmniejsze ryzyko, że dojdzie do zdarzenia drogowego wymagającego likwidacji szkody.

Podsumowanie

Niższe OC jest pocieszeniem w czasach inflacji; niemal wszystko drożeje, ale akurat nie obowiązkowe polisy ubezpieczeniowe. Składka jest jednak obliczana na podstawie indywidualnych czynników, więc Twoja polisa może być znacznie droższa niż ogólnopolska lub regionalna mediana. Właśnie dlatego warto skorzystać z kalkulatora OC i dzięki porównaniu ofert znaleźć dla siebie najtańszą. Poświęcasz kilka chwil, a przekonujesz się, który ubezpieczyciel ma dla Ciebie ofertę tańszą nawet o kilkaset zł w stosunku do dotychczasowej!

Mariusz Brzeziński
Mariusz Brzeziński
Prowadzenie VW to jak płynąć przez życie z elegancją i precyzją. Każdy zakręt, niczym kolejny rozdział, odkrywa przed nami nowe możliwości, a dźwięk silnika śpiewa pieśń o wolności. W tej maszynie, każda podróż staje się bardziej niż przejażdżką; to dialog z drogą, w którym każdy szczegół, od delikatnego dotyku pedału gazu, do pewności, jaką daje mocne uchwycenie kierownicy, tworzy harmonię ruchu. VW, to nie tylko samochód, to towarzysz przygód, który rozumie pasję do odkrywania... Bywam poetą, ale jestem przede wszystkim miłośnikiem szybkiej i dobrej jazdy. Nazywam się Mariusz Brzeziński, a Vwzone.pl to przestrzeń, w której dzielę się swoją pasją do aut z grupy Volkswagen. Z zawodu jestem mechanikiem, dlatego znajdziecie tu wartościowe porady dotyczące serwisu i warsztatu samochodów, ale również wszelkie nowości motoryzacyjne, porady i informacje. Dzięki forum dostępnym na naszej stronie, możecie dzielić się opinią z innymi użytkownikami i dobrze spędzać czas. Z nami będziecie na bieżąco z premierami samochodów, nowinkami motoryzacyjnymi i wszystkim, czego potrzeba do szczęścia we własnym garażu. No to jazda!

NordVPN Promocja

Najnowsze artykuły
- Reklama -
Podobne artykuły
- Reklama -
Ads Blocker Image Powered by Code Help Pro

Ads Blocker Detected!!!

Wykryliśmy, że używasz rozszerzeń do blokowania reklam :(   

Uprzejmie prosimy o wsparcie nas poprzez wyłączenie blokad reklam.   

Dziękujemy i życzymy miłej lektury :)

Powered By
100% Free SEO Tools - Tool Kits PRO