Przy serwisowaniu współcześnie produkowanych samochodów laptop to równie niezbędne narzędzie jak klucze nasadowe czy podnośniki. Przy jego pomocy wprawdzie nie załatamy przebitego koła, czy nie zmienimy spalonej żarówki – przydatne są one za to znakomicie w diagnostyce. Większość samochodów posiada komputer, który rejestruje w swej pamięci parametry pracy pojazdu. Po podłączeniu się do tego komputera poprzez złącze diagnostyczne w samochodzie i przy użyciu odpowiednich programów, możemy odczytać owe dane, co znakomicie ułatwi namierzenie problemu z samochodem. Jaki więc laptop wybrać do pracy w warsztacie?
Jedno trzeba powiedzieć z pewnością – nie istnieją laptopy „ściśle” dedykowanych do prac serwisowych. Jeżeli mowa o „komputerach warsztatowych”, to często owe komputery nie mają wiele wspólnego ze sprzętem który możemy znaleźć na swoim biurku. Są to wyspecjalizowane konstrukcje, często niedostępne w normalnej sprzedaży. Wiele zwykłych laptopów może jednak z powodzeniem je zastąpić w najważniejszych funkcjach.
Istnieją również laptopy przeznaczone do pracy w ciężkich warunkach terenowych, przemyśle czy nawet wojsku – również one poradzą sobie z takim zadaniem jak diagnostyka samochodowa.
Laptop poleasingowy w służbie diagnosyki – czy warto?
Laptop przeznaczony do diagnostyki nie musi posiadać najnowszych podzespołów, gdyż programy używane przy diagnostyce nie posiadają specjalnie dużych wymagań. Do tej roli świetnie nadadzą się konstrukcje przeznaczone do pracy biurowej, z kilku ważnych powodów:
- Niski koszt zakupu – niejeden laptop poleasingowy nada się do celu takiego jak diagnostyka samochodowa, a koszt takiego sprzętu to ułamek ceny nowego.
- Wiele z nich to wzmocnione konstrukcje, nierzadko odporne na zalanie czy upadki z niewielkich wysokości.
- Długi czas pracy na baterii oraz jej łatwa wymiana – czasami trudno diagnozować samochód gdy musimy mieć komputer podłączony do gniazdka. Diagnostyka samochodowa to proces który może zająć dłuższy czas, więc czas pracy na baterii bardzo się liczy w tym wypadku. Wiele nowych laptopów nie posiada łatwo wymienialnej baterii, żeby się do niej dostać należy sprzęt rozkręcić. W przypadku laptopów biurowych bateria przeważnie jest łatwo wymienialna, można więc mieć ich kilka w zapasie na wypadek konieczności diagnozowania samochodu poza warsztatem.
- Łatwy dostęp do tanich części zamiennych – warsztat samochodowy to miejsce, gdzie łatwo o uszkodzenie sprzętu. Prędzej czy później na laptop coś spadnie, coś się przewróci, wyleje czy też sam sprzęt spadnie. W przypadku nowego sprzętu gwarancja nie obejmuje takich uszkodzeń a sama naprawa przez autoryzowany serwis jest często nieopłacalna. Natomiast w przypadku laptopów do pracy biurowej, części do nich jest mnóstwo – najczęściej pochodzą z rozbiórek używanego sprzętu – więc i ceny będą niższe. Laptopy tego typu to przeważnie proste konstrukcje, łatwe i tanie w naprawie. W przypadku zaś, gdy sprzętu nie da się uratować – niska cena zakupu kolejnego nie obciąży tak budżetu.
Poniżej znajdzie się kilka pomysłów na laptop poleasingowy któremu niestraszne będzie środowisko warsztatu i diagnostyka samochodowa.
Dell Latitude E5510
Dobra propozycja dla każdego warsztatu. Porządnie zbudowany laptop, wyposażony w przyzwoite podzespoły, które świetnie poradzą sobie z każdym programem do diagnostyki. Długi czas pracy na baterii pozwoli na komfortowe korzystanie z laptopa, bez konieczności rozglądania się co chwila za gniazdkiem. Obudowa wykonana ze szczotkowanego aluminium dobrze sprawdzi się w warunkach warsztatowych, tak samo jak wykonane ze stali zawiasy. Co ważne – laptopy z tej serii były fabrycznie wyposażone w port szeregowy RS232, który bardzo przydaje się przy diagnostyce starszych samochodów, ponieważ nie trzeba wtedy korzystać z przejściówek – które często są różnej jakości.
HP ProBook 6550b
Laptop firmy HP również świetnie znajdzie zastosowanie w diagnostyce samochodowej. Jest to bardziej multimedialna konstrukcja niż poprzednik, co nie zmienia faktu że jako laptop do diagnostyki sprawi się równie dobrze. Wyposażona w cały szereg złącz – w tym i złącze RS232 – sprawdzi się w każdych warunkach. Akumulator również zasługuje na wzmiankę ponieważ przy nowej, w pełni naładowanej baterii, oraz odpowiednio dobranym planie zasilania, laptop wytrzyma nawet 3 godziny.
Lenovo x61
Laptop ze stajni Lenovo to niemal klasyk wśród diagnostyki samochodowej. Sam laptop ma bardzo małe rozmiary – przekątna ekranu to jedyne 12.1 cala. Co więcej, sam ekran jest obracany i możemy przemienić laptopa w poręczny tablet. Podzespoły wprawdzie nie pozwolą na cieszenie się najnowszymi grami, ale do diagnostyki wystarczą w zupełności. Co więcej, obudowa jest wzmacniana magnezem, przez co sam laptop jest całkiem wytrzymały na przypadkowe uderzenia czy upadki. Sam laptop wprawdzie nie posiada złącza szeregowego RS232, lecz można go wyposażyć w stację dokującą, która już takie złącze posiada.
Panasonic Toughbook CF-19
Konstrukcja dla najbardziej wymagających. Komputer oryginalnie zaprojektowany do pracy w ciężkim przemyśle, czyli miejscach takich jak kopalnie, platformy wiertnicze, czy wielkie fabryki. Laptop firmy Panasonic spełnia również rygorystyczne wymagania amerykańskich sił zbrojnych. Jest on odporny na upadki z wysokości 1.8 metra, nie straszna mu wilgoć ani zapylone powietrze. Co ciekawe – tu również znajdziemy obracany ekran. Laptop ten jest dużo cięższy oraz większy niż poprzednicy, jednak jest to sprzęt niemalże niezniszczalny, nazywany też w środowisku „pancernikiem”. Również i ten model jest wyposażony w port szeregowy RS232.