Podróżowanie drogami ekspresowymi oraz autostradami wiążę się zazwyczaj z koniecznością uiszczenia opłat. Ich wysokość jest bardzo zróżnicowana. Przed rozpoczęciem podróży warto dowiedzieć się, gdzie dokładnie obowiązują oraz w jaki sposób trzeba je kupić. Dowiedz się kilku najważniejszych rzeczy na temat opłat drogowych.
1. W większości krajów w Europie obowiązują opłaty drogowe
W większości krajów w Europie za przejazd drogami ekspresowymi i autostradami trzeba uiścić opłatę. Niewywiązanie się z tego obowiązku skutkuje nałożeniem kary, która może być bardzo wysoka. Poniżej znajdziesz aktualne stawki opłat drogowych w kilku krajach, które będą obowiązywały w 2024 r.
Francja
W tym kraju długość autostrad wynosi prawie 12 000 km, w tym 3 000 km jest bezpłatnych. Za przejazd pozostałymi pobierane są opłaty. To, ile zapłacisz za poruszanie się autostradami we Francji, zależy głównie od rodzaju pojazdu i pokonanego dystansu. Przykładowo, pokonanie trasy z Nantes do Paryża to koszt około 43 euro. Z kolei przejechanie z Paryża do Calais kosztuje około 25 euro (szacunkowe opłaty dla samochodu osobowego z dnia 07.02.2024 r. obliczone za pomocą wyszukiwarki autostrad we Francji).
Włochy
Tutaj również płaci się za przejechany dystans. Stawki zależą od tego, jaki operator obsługuje określoną trasę. Przykładowo przejechanie z Rzymu do Neapolu (około 250 km) kosztuje 19,30 euro. Z kolei koszt pokonania odcinka Rimini-Bari (ok. 560 km) to koszt 43,40 euro (szacunkowe opłaty dla samochodu osobowego z dnia 07.02.2024 r. obliczone za pomocą wyszukiwarki autostrad we Włoszech).
Chorwacja
Na większości autostrad funkcjonuje zamknięty system poboru opłat, chociaż istnieje kilka wyjątków. Podobnie, jak w dwóch poprzednich krajach, także w Chorwacji koszt przejazdu zależy od rodzaju pojazdu i pokonanego dystansu. Przykładowe opłaty za konkretne odcinki autostrad:
- Zagrzeb – Zadar – 16,50 euro,
- Zagrzeb – Rijeka – 9,20 euro,
- Zagrzeb – Šibenik – 20,10 euro.
Szacunkowe opłaty dla samochodu osobowego z dnia 07.02.2024 r. obliczone za pomocą wyszukiwarki autostrad w Chorwacji.
W wielu krajach w Europie obowiązują winiety. Należy je kupić przed wyjazdem, a najwygodniej zrobić to przez Internet. Przykładowe stawki za winiety w kilku wybranych krajach znajdziesz w poniższej tabeli.
Słowacja | · 10- dniowa – 12 euro · 30 – dniowa – 17 euro · Roczna – 60 euro |
Węgry | · 10-dniowa – 6400 HUF · 30-dniowa – 10 360 HUF · Roczna – 57 260 HUF |
Czechy | · 1- dniowa – 200 CZK · 10 – dniowa – 270 CZK · 30 – dniowa – 430 CZK · Roczna – 2 300 CZK |
Obecnie nie trzeba stosować specjalnych naklejek na szybę. Wystarczy, że kupisz winietę on-line, a zostanie ona zapisana w odpowiednim systemie.
2. Kierowcy niektórych ciężarówek muszą pamiętać o eurowiniecie
Kierowcy samochodów ciężarowych o DMC powyżej 12 ton (z wyłączeniem autobusów) muszą w niektórych krajach kupić eurowinietę. Jest to elektroniczny system poboru opłat wprowadzony na podstawie unijnej Dyrektywy UE 1999/62.
Eurowinieta jest obowiązkowa w Szwecji, Holandii, Danii oraz Luksemburgu. Jej cena zależy od tego, jak długo będzie obowiązywała, a także od klasy emisji spalin, które wytwarza pojazd. Im bardziej ekologiczna ciężarówka, tym niższy koszt zakupu eurowiniety.
3. W Polsce zapłacisz za przejazd 2 odcinkami autostrad
Przez Polskę przebiegają 3 główne autostrady:
- A1 (Bursztynowa) – biegnąca od Rusocina na północy aż do czeskiej granicy (584 km),
- A2 (Wolności) – prowadząca od Świecka (granica PL-D) do Warszawy (aktualnie 523,6km),
- A4 – biegnąca od Korczowej (granica PL-UA) do Jędrzychowic (PL-D) o długości 667 km.
Od 1 lipca 2023 roku z opłat zwolnione są odcinki zarządzane przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Dokładnie chodzi o połączenie Stryków – Konin (A2) oraz Wrocław – Sośnica (A4). Z kolei od 4 września 2023 roku bezpłatny jest także przejazd na odcinku Rusocin – Nowa Wieś (A1), mimo że jest on zarządzany przez prywatną spółkę Gdańsk Transport Company.
Pamiętaj! Z opłat drogowych są zwolnione samochody osobowe, motocykle i zespoły pojazdów o DMC wynoszącej maksymalnie 3,5 t.
Kierowcy muszą natomiast uiszczać opłaty za przejazd dwoma odcinkami autostrad:
- A2 Świecko – Konin – 108 zł (zarządzany przez Autostrada Wielkopolska S.A. i Autostrada Wielkopolska II S.A.)
- A4 Kraków – Katowice – 30 zł (zarządzany przez Stalexport Autostrada Małopolska S.A).
Więcej ciekawych informacji na temat autostrad oraz dróg ekspresowych w Polsce znajdziesz pod adresem: https://rankomat.pl/samochod/autostrady-i-drogi-ekspresowe-w-polsce.
Opłaty drogowe są zmorą wielu kierowców zwłaszcza w krajach, w których obowiązują winiety. Trzeba bowiem pamiętać o tym, aby kupić je przed wjazdem na autostradę. Opłaty obowiązują w większości państw w Europie, a jeśli nawet nie dotyczą konkretnych odcinków dróg, to są pobierane np. za przejazd tunelami czy mostami. Warto sprawdzić te informacje przed wyruszeniem w podróż.