Nowe opony do auta – kiedy powinniśmy dokonać wymiany?

0
1012
Nowe opony do auta - kiedy powinniśmy dokonać wymiany?
Nowe opony do auta - kiedy powinniśmy dokonać wymiany?

Opony to bardzo ważny element każdego samochodu, ponieważ to bezpośrednio od nich zależy nasze bezpieczeństwo na drodze. Dlaczego należy wymieniać opony sezonowo, kiedy to robić i czemu lepiej zdecydować się na nowy komplet?

1. Kiedy należy wymienić opony w samochodzie?

2. Najważniejsze powody wymiany ogumienia w aucie

3. Dlaczego warto zdecydować się na nowe opony?

Kiedy należy wymienić opony w samochodzie?

Jakość i dopasowanie opon do aktualnych warunków na drodze to jeden z kluczowych aspektów bezpiecznej jazdy. Opony letnie i zimowe istotnie się od siebie różnią, a także są dedykowane pod inne warunki pogodowe. Co do zasady opony letnie powinniśmy założyć w sytuacji, gdy temperatura regularnie osiąga wartości powyżej 7 stopni Celsjusza, a nawierzchnia jest sucha i wolna od błota pośniegowego. Inną opcją jest wybór opon całorocznych, których nie musimy zmieniać ze względu na porę roku, jednak nadal należy pilnować stopnia ich zużycia.

Nowe opony do auta - kiedy powinniśmy dokonać wymiany?

Najważniejsze powody wymiany ogumienia w aucie

Opony letnie i zimowe są wykonane z różnych mieszanek gumy. Zadaniem tych pierwszych jest utrzymywanie się na suchej i rozgrzanej nawierzchni, przez co ich powierzchnia jest twarda i zbita. Z kolei ogumienie na zimę musi dobrze współpracować z jezdnią śliską, mokrą i pokrytą śniegiem, w związku z czym jest ono bardziej miękkie i „klei się” do drogi. Także układ bieżnika może zmieniać się w zależności od rodzaju opony – w wersjach zimowych jest zwykle bardziej agresywny. Jeżdżenie na niewłaściwym komplecie opon nie tylko naraża nas na wpadnięcie w poślizg, ale także zużywa opony znacznie szybciej oraz powoduje wzrost zużycia paliwa.

Dlaczego warto zdecydować się na nowe opony?

Co do zasady lepiej jest zdecydować się na zakup nowych opon. Dzięki temu mamy pewność, że trzymają one określone przez producenta parametry, a także że spełniają normy bezpieczeństwa niezbędne do jazdy w konkretnych warunkach. Nowe opony samochodowe dają nam również poczucie spokoju, ponieważ nie musimy się zastanawiać, kiedy będziemy potrzebować następnej wymiany. Szczególnie warto zwrócić uwagę na ogumienie dedykowane osobno na zimę oraz lato, ponieważ od jego stanu i jakości zależy, czy samochód będzie dobrze trzymał się drogi i czy nie doświadczymy na przykład zjawiska aquaplaningu.