Ile średnio kosztuje ubezpieczenie VW

1
1833
VW ZONE - portal motoryzacyjny
VW ZONE - portal motoryzacyjny

Jesteś właścicielem samochodu marki Volkswagen i zastanawiasz się, ile zapłacisz za ubezpieczenie? Cóż, odpowiedź na to pytanie jest nieco bardziej skomplikowana, niż może się wydawać, dlatego szerzej piszemy na ten temat w niniejszym artykule.

Marka samochodu a cena OC

Kalkulując składkę na OC, towarzystwa ubezpieczeniowe analizują wiele różnych czynników, w tym m.in. markę, a także model, rok produkcji, pojemność silnika, typ nadwozia, a nawet kolor samochodu. Krótko mówiąc, to, jakie auto kupisz, w dużym stopniu wpływa na wysokość składki ubezpieczeniowej. Jak pokazuje kalkulator OC, OC dla sportowego BMW M3 z silnikiem o mocy 430 KM w nadwoziu typu coupe kosztuje znacznie więcej niż dla Skody Fabii Octavia kombi z silnikiem o mocy 100 KM i pojemności 1,6 l. Z czego wynikają tak duże różnice w cenie OC w zależności od marki i modelu auta?

Jak to zwykle bywa w przypadku ubezpieczeń, wszystko rozbija się o kwestię oszacowania ryzyka ubezpieczeniowego dla kierowcy i jego samochodu – im wyższe prawdopodobieństwo, że dana osoba spowoduje szkodę, jadąc autem określonej marki, tym droższe OC. Jak towarzystwa ubezpieczeniowe szacują ryzyko? W tym celu posługują się statystykami wypadków, kolizji i stłuczek, przyporządkowując kierowcę i jego samochód do jednej z wielu grupy na podstawie różnych czynników, jak np. marka i model auta. Jak można się domyślać, marki, których kierowcy najczęściej powodują szkody, obarczone są najwyższymi składkami. Jak pod tym względem wypadają samochody Volkswagena?

Cena OC dla Volkswagena

Samochody marki Volkswagen nie należą ani do najtańszych, ani do najdroższych, jeśli chodzi o wysokość składki na OC. Pod tym względem sytuują się pośrodku stawki – najdroższe są BMW, Audi, Alfa Romeo, Mercedes i Honda, podczas gdy najmniej za obowiązkowe ubezpieczenie płacą właściciele aut takich marek jak Suzuki, Chevrolet, Kia, Skoda, Toyota czy Citroen.

Powyższe zestawienie daje pewien pogląd na zależność pomiędzy marką auta a wysokością składki OC, jednak trzeba mieć na uwadze, że marka producenta to tylko jeden z wielu czynników uwzględnianych przy wyliczeniu składki, wcale nie najważniejszy. W praktyce sportowe Suzuki może być bowiem nawet droższe w ubezpieczeniu niż typowo miejski model BWM z silnikiem o pojemności 1,6 l. Poza tym znacznie istotniejszymi czynnikami wpływającymi na cenę OC są m.in. wiek kierowcy, przebieg historii ubezpieczeniowej, miejsce zamieszkania, stan cywilny czy liczba dzieci.

Chcesz poczytać więcej na temat obowiązkowej polisy, np. co musisz wiedzieć o wyrejestrowaniu samochodu? Albo ile zapłacisz za OC w poszczególnych towarzystwach?

1 KOMENTARZ

Comments are closed.