Wymiana akumulatora to rutynowe zadanie, które od czasu do czasu każdy właściciel pojazdu musi wykonać. Czasem jednak nawet najbardziej doświadczeni kierowcy potrzebują wsparcia profesjonalistów, by mieć pewność, że nowy akumulator zostanie zamontowany prawidłowo i bezpiecznie. Ile kosztuje wymiana akumulatora i czy warto podejmować się tego samodzielnie? Odpowiedź w artykule!
Wymiana akumulatora – kiedy udać się do serwisu?
Wymiana akumulatora to w teorii prosta czynność. Wystarczy wymontować stary akumulator i zamienić go na nowy. W praktyce jednak to wszystko jest nieco bardziej skomplikowane. Przede wszystkim należy określić typ akumulatora i jego pojemność – te informacje znajdziemy w instrukcji pojazdu lub po prostu na zużytej i wymagającej wymiany baterii. Później kupujemy nowy akumulator.
Jak wygląda wyjęcie z pojazdu starej baterii? Po otworzeniu maski samochodu należy zlokalizować, gdzie jest zamontowany akumulator i odpiąć klemy. Najpierw usuwamy ujemną, a dopiero potem dodatnią. Jest to bardzo istotne, ponieważ odwrócenie kolejności może doprowadzić do zwarcia. Po odpięciu klem należy jeszcze usunąć wszystkie dodatkowe mocowania, dzięki którym akumulator nie przesuwa się podczas jazdy.
Sytuacja komplikuje się, gdy mamy nowoczesny samochód, wyposażony w rozmaite systemy elektroniczne, wymagające podtrzymania energii. W takim przypadku samodzielna wymiana wiąże się wysokimi wydatkami na specjalistyczny sprzęt. Wymagana jest także wiedza na temat tego, jak wymienić akumulator bez doprowadzenia do uszkodzeń warstwy elektronicznej i tego, jak zaprogramować nowe ogniwo w komputerze pokładowym. Dlatego wtedy lepiej wybrać się do warsztatu samochodowego, który w profesjonalny sposób wymieni akumulator.
Ile kosztuje wymiana akumulatora?
Wymiana akumulatora w warsztacie samochodowym to bezpieczna opcja i gwarancja dobrze wykonanej usługi. Jej koszt zależy od wielu czynników, wśród których należy wymienić:
- Cenę akumulatora – ta uzależniona jest od typu ogniwa, jego parametrów, a także producenta i miejsca zakupu;
- Miejsce wymiany – koszt wymiany może być różny w zależności od tego, jak duża konkurencja jest w okolicy, czy jest to duże miasto itd.
- Utylizacja starego akumulatora – zużytego ogniwa nie można wyrzucić do zwykłych śmieci, tylko należy je zutylizować w odpowiedni sposób, co objęte jest dodatkową opłatą.
Z powodu powyższych czynników cena może się wahać od 50 do nawet 500 złotych. Warto jednak podkreślić, że powyższe kwoty są jedynie orientacyjne i mogą się różnić w zależności od konkretnych okoliczności oraz polityki cenowej konkretnego warsztatu. Dlatego zawsze warto przed podjęciem decyzji o wymianie akumulatora skonsultować się z kilkoma warsztatami, porównać oferty oraz zasięgnąć opinii innych użytkowników.

Wymiana akumulatora wiąże się z koniecznością odpowiedniej utylizacji starego ogniwa
Nowy akumulator – co jest ważne przy jego wyborze?
Wymiana akumulatora wiąże się z zakupem nowego ogniwa. Co należy wziąć pod uwagę, gdy wybieramy akumulator do swojego samochodu? Przede wszystkim jego parametry – możemy sprawdzić je na poprzednim akumulatorze i wybrać ogniwo o takich samych właściwościach. Są sytuacje, w których warto jednak postawić na inny akumulator, gdyż poprzedni był zbyt słaby, albo miał za dużą pojemność w stosunku do zużycia mocy. Taki wybór warto skonsultować z osobą, która ma wiedzę motoryzacyjną, szczególnie w zakresie akumulatorów.
Innym czynnikiem, które powinniśmy wziąć pod uwagę, jest typ akumulatora – obecnie na rynku największą popularnością cieszą się klasyczne ogniwa kwasowo-ołowiowe, akumulatory EFB i AGM. Te dwa ostatnie wykorzystuje się w nowoczesnych samochodach, w których pobór mocy jest większy. Pamiętajmy też o wymiarach ogniwa – jeśli będą znacząco odbiegać od poprzedniego akumulatora, możemy mieć problem z montażem. Warto też wybrać odpowiednie miejsce zakupu, jak na przykład serwis Battery Point, gdzie poza kupnem, można także umówić wymianę akumulatora w jednym z partnerskich warsztatów samochodowych w całej Polsce.