6 C
Polska
poniedziałek, 24 marca, 2025

Pompy hydrauliczne – serwis, regeneracja czy nowa pompa hydrauliczna?

Cały obecny przemysł działa w oparciu o zasady hydrauliki siłowej. Branże stanowiące podstawę światowej gospodarki – rolnictwo, leśnictwo, drogownictwo, budownictwo – posiłkują się czy to użyciem maszyn budowlanych, pojazdów specjalistycznych, takich jak koparki, śmieciarki, czy maszyn rolniczych. Urządzenia te mogą pracować długie godziny w przeróżnych warunkach atmosferycznych, operując bardzo dużymi obciążeniami, a jednocześnie są przy tym zadziwiająco precyzyjne. Mechanizm ten jest bardzo użyteczny, ponieważ łączy skrupulatność, wytrzymałość i niezawodność. Jednak, jak każdy nieprzerwanie eksploatowany system, ma prawo do awarii. Szczególnie, jeśli nie jest odpowiednio często serwisowany. Układ hydrauliczny składa się z wielu połączonych ze sobą podzespołów, z których każdy pełni istotną rolę, i tylko dzięki prawidłowemu działaniu wszystkich elementów maszyna działa odpowiednio. Jest jednak element, na który należy zwrócić szczególną uwagę, ponieważ stanowi epicentrum całego urządzenia. Sercem maszyny hydraulicznej jest pompa hydrauliczna i to na jej działaniu opiera się harmonijne działanie całego układu.

Pompy hydrauliczne – serwis, regeneracja czy nowa pompa hydrauliczna?

Zasada działania pomp hydraulicznych

Podstawową funkcją, jaką ma do wykonania pompa hydrauliczna, jest wtłoczenie czynnika roboczego pod odpowiednim ciśnieniem do układu hydraulicznego. Czynnikiem roboczym najczęściej jest olej lub płyn hydrauliczny, który wprowadzony do instalacji, wędruje po niej, po kolei napędzając każdy z podzespołów i sprawiając, że cała maszyna działa. Pompa hydrauliczna pracuje bez przerwy, operując różnymi parametrami, działając pod różnym ciśnieniem. Jej praca rozpoczyna się w momencie uruchomienia silnika maszyny i kończy, gdy zostaje on wyłączony. W sytuacji, gdy urządzenie ma włączony silnik, ale pozostaje w stanie spoczynku, pompa nie odpoczywa i cały czas intensywnie funkcjonuje. Budowa pompy nie jest specjalnie skomplikowana. Na przykład pompy zębate (bo te są najczęściej wybieranymi na obecnym rynku i stanowią około 3/4 wszystkich używanych pomp) składają się ze stosunkowo niewielu części. Są to:

  • koła zębate,
  • pilot,
  • korpus,
  • przełącznik hydrauliczny,
  • pokrywa.

Prosta budowa pompy hydraulicznej nie świadczy jednak o tym, że można zaniechać dbałości o jej stan techniczny. Wszystkie części są wykonane z niezwykłą precyzją i dopasowane do siebie z dokładnością co do tysięcznej milimetra. Praca, jaką wykonują maszyny budowlane czy rolnicze przez wiele godzin, narażone na działanie przeróżnych czynników, choćby atmosferycznych, sprawiają, że elementy się ścierają, niszczą i mogą powstawać coraz większe luzy, które w przyszłości mogą zaowocować poważną awarią całego układu.

Regeneracja i naprawa pomp hydraulicznych

Regeneracja i naprawa pomp hydraulicznych

Gdy zauważymy, że urządzenie straciło płynność wykonywanych ruchów, pracuje na znacząco podwyższonych obrotach lub wręcz przeciwnie – moc silnika drastycznie spadła, możemy być pewni, że maszyna uległa awarii i wymaga naprawy. W tym momencie najważniejsze jest zdiagnozowanie problemu, a do jego określenia najlepiej będzie wezwać profesjonalny serwis regeneracji pomp hydraulicznych, który posiada odpowiednie doświadczenie w świadczeniu tego typu usług. Serwisant po dokonaniu oględzin powinien wstępnie określić, czy uszkodzenie jest niewielkie i możliwa jest wymiana drobnej części, czy pompa wymaga przeprowadzenia pełnej regeneracji. W skład usługi powinno wchodzić też określenie zakresu prac oraz wstępna wycena.

Profesjonalny serwis regeneracji pomp hydraulicznych

Dwie możliwości, które jesteśmy w stanie wykorzystać w sytuacji, gdy nie chcemy czekać, aż naprawa i regeneracja pompy dobiegną końca, to zakup nowej pompy hydraulicznej albo wcześniej zregenerowanej pompy w serwisie. Część serwisów dysponuje wykonaniem tej usługi i oferuje zregenerowany sprzęt różnych producentów. Obecnie najbardziej popularnymi markami są: Danfoss Sauer, Vickers czy Bosch Rexroth, z kolei bardzo wzięte modele to:

  • pompa Bosch Rexroth A4VG56DA1D2/32R-NTC02F025,
  • pompa Bosch Rexroth A10VSO71DR/31R-VPA12N00,
  • pompa Bosch Rexroth A10VSO71DFLR/31R-VPA12N00.

Jeśli chodzi o pompę zregenerowaną wcześniej w serwisie, jest to bardzo korzystna opcja, która pozwala zaoszczędzić czas oraz pieniądze. Dodatkowo serwisy udzielają sześciomiesięcznej gwarancji dla swoich klientów. Sprzęt jest dostępny praktycznie od ręki, ponieważ firmy często przeprowadzają regenerację wcześniej, aby móc zaoferować natychmiastową usługę. Wcześniej wspomniany zakup nowej pompy hydraulicznej jest jak najbardziej korzystną opcją, która zagwarantuje nam to, że podzespół będzie służyć przez kolejnych kilka lat, ale wiąże się z pewnymi konsekwencjami. Koszt nowej pompy może sięgać nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych, a warto też mieć na uwadze niechęć producentów do udzielania jakichkolwiek zniżek. Ponadto nowa pompa z reguły sprowadzana jest z zagranicy, co wydłuża czas oczekiwania na nią.

Czy zakup nowej pompy hydraulicznej jest opłacalny?

Czy zakup nowej pompy hydraulicznej jest opłacalny?

Przy dokonywaniu wyboru pomiędzy kupnem nowej pompy hydraulicznej a pompy używanej wcześniej zregenerowanej, należy wziąć pod uwagę dwa główne aspekty. Nowa pompa najprawdopodobniej będzie działać bez zarzutu przez kilka dobrych lat i pozytywnie wpłynie na pracę całej maszyny. Jest to jednak dość duży koszt, a na podzespół trzeba długo czekać. Jeśli jesteśmy w stanie poświęcić na ten cel kilkadziesiąt tysięcy złotych oraz nie ogranicza nas czas zakończenia prac, który często narzucony jest przy podpisywaniu umowy, kupno nowej pompy hydraulicznej zdecydowanie jest dla nas świetnym rozwiązaniem. Jeżeli jednak chcemy wydać na ten cel znacznie mniejszą kwotę i otrzymać podzespół bez oczekiwania, najlepiej będzie pochylić się nad wyborem zregenerowanej pompy. Oczywiście idealnym rozwiązaniem byłoby niedopuszczenie do wystąpienia awarii i w celu uniknięcia takich zdarzeń w przyszłości dobrą praktyką będzie podjęcie stałej współpracy z profesjonalnym serwisem pomp hydraulicznych, który będzie trzymał pieczę nad naszymi urządzeniami.

Mariusz Brzeziński
Mariusz Brzeziński
Prowadzenie VW to jak płynąć przez życie z elegancją i precyzją. Każdy zakręt, niczym kolejny rozdział, odkrywa przed nami nowe możliwości, a dźwięk silnika śpiewa pieśń o wolności. W tej maszynie, każda podróż staje się bardziej niż przejażdżką; to dialog z drogą, w którym każdy szczegół, od delikatnego dotyku pedału gazu, do pewności, jaką daje mocne uchwycenie kierownicy, tworzy harmonię ruchu. VW, to nie tylko samochód, to towarzysz przygód, który rozumie pasję do odkrywania... Bywam poetą, ale jestem przede wszystkim miłośnikiem szybkiej i dobrej jazdy. Nazywam się Mariusz Brzeziński, a Vwzone.pl to przestrzeń, w której dzielę się swoją pasją do aut z grupy Volkswagen. Z zawodu jestem mechanikiem, dlatego znajdziecie tu wartościowe porady dotyczące serwisu i warsztatu samochodów, ale również wszelkie nowości motoryzacyjne, porady i informacje. Dzięki forum dostępnym na naszej stronie, możecie dzielić się opinią z innymi użytkownikami i dobrze spędzać czas. Z nami będziecie na bieżąco z premierami samochodów, nowinkami motoryzacyjnymi i wszystkim, czego potrzeba do szczęścia we własnym garażu. No to jazda!
Najnowsze artykuły
- Reklama -
Podobne artykuły
- Reklama -