Niskie temperatury dają w kość nie tylko nam, ale także naszym samochodom. Zima przyczynia się do zniszczenia wycieraczek, ogumienia, uszkodzenia układu zawieszenia czy przyspieszenia wymiany oleju silnikowego. Jeżeli zauważyłeś choć jeden z tych objawów lub masz obawy, że z Twoim samochodem dzieje się coś niepokojącego – to znak, że powinieneś zapoznać się z treścią naszego artykułu!
Kontrola u mechanika
Wizyta u mechanika poza wyznaczonymi datami przeglądów często wydaje się zbędnym wydatkiem, jednak po wyczerpującej i dość intensywnej zimie, warto udać się do specjalisty w celu kontroli układu kierowniczego i zawieszenia. Każdy z nich w trakcie zimy narażony jest na uszkodzenia mechaniczne i zużycie m.in. bębnów czy tarczy hamulcowych. Mechanik powinien sprawdzić efektywność hamowania oraz sprawność układów i ich poszczególnych elementów, gwarantując kierowcom maksymalny komfort i bezpieczeństwo jazdy na drodze.

Sprawdź ogumienie!
Kwestię tę również warto skontrolować u specjalisty, jednak większość doświadczonych kierowców poradzi sobie ze sprawdzeniem stanu ogumienia na własną rękę. Niskie temperatury mają negatywny wpływ na gumowe elementy wyposażenia samochodów – zaczynając od wycieraczek czy uszczelek, a kończąc na oponach. W związku z tym ich podatność na zużywanie znacznie się zwiększa, przez co zmniejsza się bezpieczeństwo prowadzenia samochodu, widoczność na drodze, a także komfort jazdy.
Każdy zestaw opon przed zmianą należy wnikliwie sprawdzić miernikiem do pomiaru głębokości bieżnika. W przypadku letnich opon specjaliści zalecają, aby głębokość bieżnika wahała się pomiędzy 3-4 milimetrami.
Połysk jak z salonu samochodowego
Zdarza się, że po zimie samochód traci swój dawny blask, karoseria staje się matowa i posiada nieliczne zarysowania czy ubytki w lakierze. Samochód wymaga kompleksowej opieki, dlatego po kilku latach jego użytkowania warto wybrać do lakiernika, który odświeży kolor pojazdu i przywróci mu dawny połysk i głębię. Najczęściej w takich przypadkach specjaliści proponują tzw. glinkowanie, polegające na dekontaminacji lakieru, który za pomocą specjalistycznych preparatów zyskuje właściwości ochronne. Zabieg ten zapobiega powstawaniu rdzy w miejscach na to narażonych.
Pamiętaj! Kolor samochodu zależy nie tylko od Twojej pielęgnacji i zabiegów prewencyjnych, ale także działania czynników zewnętrznych, np. ekspozycji na naświetlanie.
Bezpieczeństwo i ekonomia
Jakakolwiek ingerencja w wyposażenie samochodu, wymianę części czy zakup dodatkowych akcesoriów wiąże się z poszukiwaniem miejsca, które zaopatrzy nas w określone, specjalistyczne produkty. Należy jednak pamiętać, że nie każda hurtownia oferuje wysokiej jakości artykuły spełniające obowiązujące normy jakości i bezpieczeństwa.