VW forum vwzone.pl | Forum VW Maniaków VAG'a
https://vwzone.pl/forum/

Przyrządy mechaniczne
https://vwzone.pl/forum/viewtopic.php?f=9&t=106978
Strona 1 z 1

Autor:  renalet [ Pon 22 Cze, 2026 ]
Temat postu:  Przyrządy mechaniczne

Wyposażam nowe stanowisko obróbcze i potrzebuję podstawowych narzędzi pomiarowych warsztatowych. Jakie przyrządy są absolutnym minimum przy pracy na tokarce i frezarce i na co zwracać uwagę przy wyborze żeby nie kupić czegoś co szybko traci dokładność?

Autor:  artal [ Wto 23 Cze, 2026 ]
Temat postu:  Re: Przyrządy mechaniczne

Przy tokarce i frezarce absolutne minimum to suwmiarka cyfrowa z odczytem 0,01mm bo przy obróbce skrawaniem to podstawowe narzędzie pomiarowe. Mikrometry zewnętrzne do pomiarów średnic i grubości gdzie suwmiarka ma za małą rozdzielczość. Czujnik zegarowy na statywie magnetycznym do bicia i ustawiania detali to kolejna konieczność przy frezarce. Kątownik i głębokościomierz uzupełniają podstawowy zestaw. Przy wyborze jakość wykonania ma realny wpływ na trwałość dokładności, tanie przyrządy tracą kalibrację szybko szczególnie przy intensywnym użytkowaniu. Przy cyfrowych suwmiarkach bateria i uszczelnienie przed chłodziwem to ważne parametry warsztatowe. Przyrządy pomiarowe dla obróbki skrawaniem znajdziesz na https://www.e-darmet.pl/przyrzady-pomiarowe

Strona 1 z 1 Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)
Powered by phpBB® Forum Software © phpBB Group
https://www.phpbb.com/