Autocasco – kiedy Cię ochroni

2
1964

Chociaż w Polsce obowiązkowym ubezpieczeniem komunikacyjnym jest OC, to coraz więcej kierowców decyduje się wykupić autocasco, które dodatkowo chroni ich samochód. Dzięki AC można uzyskać odszkodowanie, gdy kolizja lub wypadek wydarzy się z naszej winy. Niektórzy właściciele pojazdów zabezpieczają się w ten sposób również w obawie przed kradzieżą lub zniszczeniem samochodu na przykład przez powalone drzewo czy osiedlowych wandali. Zakres ochrony w przypadku autocasco może być różny, dlatego przed dokonaniem wyboru takiej polisy, warto bardzo dokładnie przeanalizować jej warunki.

Ubezpieczenie AC jest dobrowolne i bardzo często jest oferowane w pakiecie z OC, NNW oraz Assistance. Ze względu na to, że do wyboru są różne warianty AC, każdy kierowca może dopasować zakres ochrony do swoich potrzeb. Przed decyzją o współpracy z danym towarzystwem ubezpieczeniowym, należy zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU), jakie proponuje wybrana firma.

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie AC?

Nieobowiązkowe ubezpieczenia auta są bardzo przydatne, jednak dodatkowa ochrona kosztuje. Decydują się na zakup takiej polisy, nie warto sugerować się wyłącznie ceną, za to dokładnie przeanalizować zakres ubezpieczenia, jego sumę oraz warunki ewentualnej naprawy samochodu.

Zakres ochrony to najważniejsza kwestia podczas wyboru AC należy dopasować ją swoich potrzeb oraz ryzyka, jakie ponosimy poruszając się samochodem. Przykładowo, jeżeli codziennie pokonujemy drogę leśną, warto upewnić się, że ubezpieczyciel wypłaci nam odszkodowanie po zdarzeniu z dzikim zwierzęciem. Gdy mieszkamy na osiedlu, gdzie często dochodzi do aktów wandalizmu, dopilnujmy, aby polisa obejmowała wybicie szyb w pojeździe, próbę kradzieży oraz uszkodzenia powstałe na skutek wandalizmu. Jeżeli zdecydowaliśmy się na zakup samochodu z salonu, warto pomyśleć również o ubezpieczeniu od kradzieży, szczególnie gdy marka pojazdu cieszy się dużą popularnością wśród złodziei.

Kolejnym bardzo ważnym elementem AC jest suma ubezpieczenia, która powinna być zawarta w umowie. Najlepiej zorientować się, czy wartość samochodu jest gwarantowana przez cały okres obowiązywania polisy, czy z miesiąca na miesiąc maleje – warto mieć to na uwadze, szczególnie gdy kupujemy nowe auto, takie pojazdy zaskakująco szybko tracą na wartości.

Co w sytuacji, gdy samochód zostanie uszkodzony? Dowiedzmy się, czy naprawa będzie wykonywana w autoryzowanym serwisie, czy będą wykorzystywane części zamienne, czy oryginalne, od jakiej wartości strat będziemy mogli liczyć na otrzymanie odszkodowania?

Warto bardzo dokładnie przeanalizować listę wyłączeń od odpowiedzialności ubezpieczyciela, tak aby w razie kłopotów można było uniknąć niemiłych niespodzianek.

2 KOMENTARZE

Comments are closed.